Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
15.04.2012 10:00 - България посрещна тържествено Христовото възкресение
Автор: patriciq1111 Категория: Забавление   
Прочетен: 710 Коментари: 0 Гласове:
1



България посрещна тържествено Христовото възкресение   image 

Снимка:

БГНЕС

България посрещна тържествено Христовото възкресение. Светата възкресна литургия в София започна в 23,20 ч. в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски". В храма сред хилядите миряни бе и президентът на България Росен Плевнелиев.

В полунощ патриарх Максим излезе пред храма, за да възвести Христовото възкресение. Патриаршеското и синодално пасхално послание прочете Знеполският епископ Йоан. В него се казва:

"Възлюбени братя и сестри, да се вслушаме в гласа на Светата църква, да прославяме Христа. Да бъдем верни чеда на Светата ни църква, родолюбиви съотечественици. Любвеобилни помежду си, да радеем за любов между хората и мир в света. Честит празник!ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

Отечески поздравявам всички верни чеда на Светата ни църква в родината и извън нейните предели със светлия празник на мироспасителното възкресение Христово и молитвам благословението на възкръсналия от мъртвите Христа. ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!"

Последва традиционното литийно шествие около храма, след което тържествената служба продължи.

Възкресение Христово, Великден е най-големият празник за православните християни, наричан Празник на всички празници. Възкресението на Исус Христос е най-великото събитие в историята на човешкия род.

В християнската религия на Възкресение Христово (Великден) се чества възкръсването на Исус Христос на третия ден, след като е разпънат на кръст и погребан. Празната гробница е видяна от жените мироносици, посетили гроба. Иисус Христос се явява на Мария Магдалена и на апостолите.

Тази вечер преди полунощ се отслужва тържествено богослужение. "...И ето в полунощ от отворените царски врати се понася песнопението: "Воскресение Твое, Христе Спасе...". Песнопението се усилва, укрепва, вратите се отварят, раздвижват се хоругви, и кръстната процесия минава през храма. Процесията обикаля около църквата и се спира пред портите. Гръмва пасхалният тропар:

 

Христос възкръсна от мъртвите,

 

като със смърт смъртта потъпка

 

и на тия, които са в гробовете, живот дарува.

 

Христос воскресе!

 

Воистину воскресе!

 

Незабравими мигове! Храмът е украсен, причастниците са в светли ризи, всичко е залято със светлина. "С мир на Господа да се помолим..." - започва Великата ектения. А след нея, подобни на звъна на празничните камбани, звучат песнопенията на пасхалния канон: "Денят на възкресението..." При обявяването на Възкресението, свещеникът изнася запалена свещ, от която всички присъстващи палят своите свещи, които носят по домовете си. Последованието, свързано със запалването на свещите, е заимствано от подобно, което се извършва в Йерусалим, в храма "Св. Възкресение", при слизането на Благодатния огън.

Подготовката за празника започва 10 седмици преди Възкресение, в които църквата подготвя вярващия християнин за тържеството на духа над плътта - победата на Исус Христос над смъртта. Седмицата от Цветница до Великден има особено значение в православния празничен цикъл и се нарича "страстна седмица", означаваща страдание. Нарича се още и "велика седмица". Това са последните дни от земния живот на Исус. Седмицата след великия ден се казва Светла седмица, защото възкресението на Христос донася просветление за всички.

По традиция през празничните дни се посещават родители и кумове, като се носят великденски козунаци и боядисани яйца, за да се засвидетелства обич и почитание. Червените яйца са символ на христовата мъченическа кръв, а козунакът е символ на агнеца божий - Христос. Момите и момците на този ден се появявали на тях с новите си дрехи. Между Великден и Петдесетница хората продължават да се поздравяват с поздрава "Христос Возкресе". Вековна традиция за празника е на трапезата да присъстват боядисаните яйца. За първи път с боядисани яйца се чукат в нощта след Възкресение Христово, а за тези, които приемат причастие на Великден – след това. Най-радостен в семейството е този, на когото яйцето остане здраво – той ще бъде здрав през годината. Характерни за Великден са и козунаците, чиято история е от три столетия. У нас козунаците се приготвят след 1920 г., и то първо в градовете. На празничната трапеза присъства след дългия пост и агнешкото месо.

 

 



Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: patriciq1111
Категория: Забавление
Прочетен: 12303943
Постинги: 8853
Коментари: 148
Гласове: 2529
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930