Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
17.08.2021 08:56 - Технология за отглеждане на джинджифил. Как се отглежда в градината в България?
Автор: patriciq1111 Категория: Забавление   
Прочетен: 272 Коментари: 0 Гласове:
-1



  Технология за отглеждане на джинджифил. Как се отглежда в градината в България?

 

    Коя е добрата технология за отглеждане на джинджифил в България? Как се отглежда в градината? (ВИДЕО!) Как се сади? Сее ли се? Как цъфти? Отглеждане в саксия.

Джинджифил: който познава растението единствено по грозноватия корен, едва ли е наясно, че в природата това е многогодишна тревна култура. Нейните стебла могат да достигнат еднометрова височина; има кожести ланцетовидни листа и цъфти с красиви червеникави цветове.

Какво е джинджифил като растение?

Най-добрите условия за развитие на джинджифиловите растения са в тропичните райони на Южна Азия. Джинджифилът се нуждае от топлина, хранителна почва и влага, както и разсеяна светлина в продължение на 12-15 часа дневно.

Съдържание: [скрий]

  • Какво е джинджифил като растение?
  • Къде и как расте в природата?
  • Как да изберем добър корен?
  • Култивиране
    • Подготовка на корена
    • Подготовка на почвата
    • Засаждане. Как се сади и кога?
  • Последващи грижи
    • Размножение: Схема, описание
  • Отглеждане в саксия у дома
  • Отглеждане в градината, в открита почва
  • Стопанско отглеждане. Джинджифилът като бизнес
  • Съвети за начинаещи градинари
Къде и как расте в природата?

Джинджифилът е интересно растение: повечето от нас са убедени, че купуват корен, а по същество грозноватите грудки са част от подземно стебло. Това, което можем да видим на повърхността на почвата – тънки зелени стебла, всъщност са клончета и листа.

 

Споменахме, че естествената среда на растението са тропическите области, с богата почва и достатъчно светлина. Към културата има интерес в държави с умерен климат, но на практика това е възможно единствено в парници: джинджифилът загива при температура под нула градуса. Затова пък отглеждането на лековития и вкусен корен в домашни условия е напълно възможно. Собствената продукция може да има и декоративно приложение – саксия с джинджифил би украсила всяко помещение, особено ако сред свежата зеленина се появи и прекрасният джинджифилов цвят.

imageЕдно растение, което можем да си отгледаме и в саксия на балкона Как да изберем добър корен?

За да получим красиво, здраво растение трябва да си осигурим добър посадъчен материал. Джинджифил можем да си отгледаме както от семена, така и от корен. Последното е най-просто: трябва да заложим на деленето на корена. Именно този начин използват градинарите, които са решили да отглеждат джинджифил.

Още в текста: Растението джинджифил; къде расте, как се развива. Как да си изберем корен за засаждане. Съвети за отглеждане на джинджифил. Събиране, съхранение. Може ли да се отгледа в саксия. Джинджифилът като стопанска култура

От всеки корен ли можем да отгледаме растение? Запознайте се с няколко съвета, важни при избора.

  • Вземете си гладък на опипване корен, без грапавини и “бръчки”. На повърхността му трябва да има “очички” – такива пъпки имат и картофите, готови да поникнат. Именно от въпросните “очички” ще поникнат младите зелени стебла. Междувременно е добре да проверите каква е вътрешността на избрания корен.

Налага се да го срежем: така ще разберем дали е твърд и сочен, дали не е твърде влакнест или податлив на натиск. Ако почувстваме омекване, екземплярът не е за нас.

  Култивиране

За правилното култивиране на джинджифила е важен не само изборът на посадъчен материал, но и на почва и съд, в който ще го отглеждаме. Ако целта ни е пресен, домашно отгледан корен, подходяща е широката и плитка саксия. Ако пък искаме да имаме едно чудесно декоративно растение – саксията ще е с по-малък диаметър. Така цялата енергия на растението ще се насочва към псевдостеблата, които ще растат буйно над земята.

Подготовка на корена

Преди засаждането коренът трябва да се накисне в топла вода. Това е необходимо, за да се стимулират пъпките и растението да се активизира, да поникне по-бързо. Ето как се прави:
image

  • В подходящ съд наливаме топла, но не гореща вода и накисваме за четири часа корените. Следва самото засаждане. Не е нужно да го натикваме много надълбоко, достатъчно е над него да има 1-2 см почва. Пъпките трябва да са отгоре; ако коренът е голям и с множество пъпки, трябва да се разреже внимателно – така, че във всяко парче да има по две пъпки. Най-удобното място за отделяне на части са тънките зони, където започват израстъци и разклонения. Местата на среза се обработват с дървесна пепел, за да се предотвратят гъбични инфекции.
Подготовка на почвата



Гласувай:
1


Вълнообразно


Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: patriciq1111
Категория: Забавление
Прочетен: 12282692
Постинги: 8853
Коментари: 148
Гласове: 2529
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930