
Прочетен: 413 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 27.02.2019 00:55


Това е един пропаднал комплексиран човек, с второстепенна роля, който изтръгна Оскара от този, който го е спечелил, за да се снима с него. Оскарът е за ФИЛМ, а не за неговата роля. За ролите има отделни награди, и той не е взел нито една от тях – нито за главна роля, нито за второстепенна (каквато е играл). Тази награда е за режисьора и продуцента, а не за актьорите. Но това окаяно човече, си закичило знаменцето, взело статуетката и да се снима с нея! Господи, колко сме жалки… И в интервюто хвали Америка като “единствената страна, където мечтите са възможни”. Страшни мечти – да се появиш за 5 минути във филм на 50 годишна възраст.
Добри Божилов, Фейсбук
Блясъкът на двама българи с връчени им персонални Оскари
Отличеният филм „Зелената книга” има приходи от общо 140 млн. долара от ноември насам. (от тях 70 млн. в САЩ). Това е нещо като търговски провал въпреки неистовата реклама, която му се прави. От друга страна обаче именно „Зелената книга” се оказа водещия по приходи в последния месец сред номинираните ленти за наградите, което вероятно също е натежало на везните за отличието. Но освен филма и самите „Оскари” вече са търговски провал. През 2016 “Холивуд рипортър” анкетира ръководствата на телевизионни канали в различни страни по света, за да провери каква е популярността им. Оказа се, че 5 млн. души са гледали тогава шоуто в Канада, малко по-малко в Индия, 365 хиляди в Китай…
Общата оценка на международната аудитория възлизаше на 27 млн. души – смешно ниско число. В САЩ рейтингът също се срива и например мин. г. гледанията на церемонията бяха 26 млн. (срещу 57 млн. в предишни години) Затова редица водещи продуценти отказаха да организират събитието, а световни филмови звезди – да са водещи. Тазгодишната церемония беше гледана от 29.6 млн. души в Америка.
Ниският рейтинг означава ниска цена за излъчване от телевизиите, което позволи на родните зрители да гледат церемонията
Причината за този срив е политкоректността. Да видим номираните филми: „Черната пантера“, „Черният клан“ и „Зелената книга“, са посветени на гборбата на чернокожите за правата им или на техния героизъм. „Бохемска рапсодия“, „Фаворитката“ и пак „Зелената книга” – разглеждат проблеми и на ЛГБТ общностити (гей, лесбос, трансджендър и др.).
Българи с Оскари
Напомням, че преди няколко години писах за един българин, който малко по-късно е отличен персонално с „Оскар”.
Името му е Владимир Койлазов. (линк от сайта на Академията)

„Оскар”-ът му е присъден през 2017 г. в категорията „научни и инженерни технологии” за оригиналната идея, проектиране и реализация на технологията V-Ray от софтуерната компания Chaos group. Това е програма за 3D визуализации – генериране и обработка на триизмерни изображения. Различни версии на софтуера са използвани при хитови продукции като „Игра на тронове”, „Дедпул”, „300: Възходът на една империя”, „Господарка на злото” и много други.
Друг българин с такъв Оскар, но за категорията „технически постижения (за 2001) е Георги Боршуков. (линк от сайта на Академията)

Георги Боршуков е само на 26 години, когато за първи път държи в ръцете си Оскара. То му е отредено заедно с Ким Либрери и Дан Пипони за филма “В какво се превръщат мечтите” с Робин Уилямс. Боршуков е бил основна движеща техническа фигура по сложните визуални ефекти във втората и трета част на култовата „Матрицата” на братята Анди и Лари Уашовски и един от водещите в първата част. Например визуализацията на въздушната битка между Лео и Смит е негово дело.
Тагове:
2. varg1
3. kvg55
4. tili
5. zahariada
6. mt46
7. planinitenabulgaria
8. iw69
9. getmans1
10. apollon
11. wonder
12. candysays
13. sekirata
14. vencivaleri1951
2. wonder
3. shtaparov
4. mt46
5. lamb
6. leonleonovpom2
7. dobrota
8. vidima
9. donkatoneva
10. ambroziia
