Великата пирамида е едно от древните седем чудеса на света и се намира в платото Гиза. Смята се, че е построена като гробница на фараон Хуфу, известен на гърците като Хеопс. Пирамидата предизвиква много и разнообразни митове и легенди, а каква е истината ще се опитаме да разберем сега.
Ето кои са най-известните факти, които ще потвърдим или отхвърлим.
1. Великата пирамида е най-голямата пирамида в света.
Голямата пирамида в Чолула (Мексико), макар и по-ниска от Великата пирамида на Хеопс, е много по-голяма по обем - 4.45 млн.куб.м. срещу 2.58 млн.куб.м.
2. Пирамидата е перфектно ориентирана спрямо посоките на света.
Грешката в ориентацията на пирамидата спрямо посоките на света е измерена още през 19 век. Отклонението е 5 минути и 30 секунди от градуса. Това е висока точност, но далече не е идеална.
3. Построена е от внимателно поставени каменни блокове, между които е невъзможно да се вкара острие на нож.
Между каменните блокове на пирамидата наистина е невъзможно да се вкара острие на нож, но това важи само за облицовката. Самата пирамида е изградена от грубо издялани блокове с различни размери.
4. Блоковете, от които е построена пирамидата, са нарязани в каменоломна и са донесени от място, намиращо се на стотици километри от пирамидата.
Пирамидата е построена от сравнително мек варовик от кариера в непосредствена близост до нея. Големите, твърди варовици за облицовката на пирамидата са взети от кариера от отсрещния бряг на Нил, на разстояние от 13-17 км. Гранитът, който е използван за облицовка на една от камерите на пирамидата (камерата на Царя), е докаран по течението на Нил от Асуан до Гиза на разстояние повече от 700 км. Но това е само няколко стотни от процента от общите блокове на пирамидата.
5. Технологията, по която е построена пирамидата е напълно съвършена. Нито преди, нито след това, подобна или сравнима по сложност постройка не е била построена в древен Египет.
Технологията, по която е построена пирамидата е съвършена, но само за времето си. Пирамиди са се строили преди и след Великата пирамида, подобни по размер, макар и по-малки. Технологията на каменното строителство продължава да се развива и след епохата на пирамидите. Ако отворите Книгата на рекордите Гинес, в раздела монументални съоръжения няма да намерите данни за пирамидата на Хеопс. Но има три други рекорда на древен Египет, които не са подобрени и до днес - най-големият обелиск от една единствена монолитна скала с тегло 455 тона и височина 36 м, най-големият недовършен обелиск от монолитна скала (останал в каменоломна), висок 42 метра и с тегло от 1168 тона, и накрая, най-високите носещи колони в историята на човечеството - колоните в храма на Амон в Карнак, високи 21 м.
Пирамида на Слънцето в Теотиуакан. Например така би могла да изглежда пирамидата в Чолула.
Долна запазена част от външната облицовка на Великата пирамида на Хеопс. В дясно - облицовка с гранит във вътрешната камера (камерата на Царя).
Блокове от пирамидата на Хеопс. Обърнете внимание на различния размер и грубата повърхностна обработка.
Гигантските колони на храма Карнак.
Най-големият монолитен обелиск в света. Гранит. Тегло му е близо 1200 тона, а дължината е 42 метра. Незавършен.
Тирани срещу тирани
СИСТОЛИЧНО И ДИАСТОЛИЧНО кръвно налягане
2. varg1
3. kvg55
4. tili
5. zahariada
6. mt46
7. planinitenabulgaria
8. iw69
9. getmans1
10. apollon
11. wonder
12. candysays
13. sekirata
14. vencivaleri1951
2. wonder
3. shtaparov
4. mt46
5. lamb
6. leonleonovpom2
7. dobrota
8. vidima
9. donkatoneva
10. ambroziia
