
Прочетен: 912 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 01.07.2011 23:36
Бургас е разположен в южната част на българското Черноморие. Той е център на най-голямата в страната област. Населението му е над 230 000 жители, което го нарежда на четвърто място по големина в България, след София, Пловдив и Варна. Градът е наследник на римски град Деултум, който е бил основан от император Веспасиан. Селището тогава е било военна колония на ветерани. По-късно е прекръстен на Девелт. От тук идва и името на днешното село Дебелт. В сегашните предели на Бургас са включени още три села – Скафида, Кастрицион и Росокастрон. След време се изгражда и селище-лечебница – Аква калидае. То е организирано около прочутите в околността минерални извори. Бургас получава сегашното си име през 17 век. Тогава се е казвал Ахело-Бургас. Опожарен е през 19 век. След Освобождението на България се нарича Бургас и има население от 2950 души. От 1903 г. градът е свързан с железница. Интересен факт от историята е, че през 1928 година хората са можели да се придвижат от Бургас до остров Света Анастасия с файтони, тъй като тогава Бургаският залив е замръзнал и хората са можели да вървят по морето.
Днес Бургас е с добре развита икономика. Благодарение на своето разположение, в града са развити всички видове транспорт- шосеен, железопътен, въздушен и воден. Пристанище Бургас е най-голямото в страната. В този черноморски град са родени много български поети, актьори, режисьори, музиканти, спортисти – академик Антон Дончев, Апостол Карамитев, Георги Калоянчев, Георги Дюлгеров, Райна Кабаиванска, Тони Димитрова, Тончо Русев. Бургас е родно място и на футболистите Радостин Кишишев, Георги Чиликов, Стойко Сакалиев.
Три от болниците в града разполагат с апаратура за лекуване на инфаркт. В делничните дни магазините работят до 19-20 часа, почти половината от жителите имат достъп до интернет, все повече заведения предлагат и Wi-Hi мрежа. Тук функционират и две висши учебни заведения – Университет „Асен Златаров“ и Бургаския свободен университет, чиято сграда се определя за една от най-модерните в града. За Бургас може да се каже, че е модерен и красив град, тъй като наред със съвременната архитектура могат да се видят и сгради от началото на 19 век.
Бургас има три ежедневни вестника – „Черноморски фар“, „Бургас“ и „Компас“. Регионални новини се поместват и на няколко страници на вестниците „24 часа“ и „Труд“, има три радиостанции.
Морската градина привлича посетители през цялата година, в нея има уникални дървесни видове Закритите театри в Бургас са два, а открития един. Има и действаща опера. През 2008 г. операта бе обединена с филхармонията. Православните храмове са пет. Северната част на бургаския плаж е известна с тъмните черни пясъци, които имат лечебен ефект. В областта могат да се видят и редица древни селища. На 15 км. от Бургас се намира и един от най-старите балнеологични курорти у нас – Бургаските минерални бани. В непосредствена близост са курортите Слънчев бряг, Несебър, Черноморец, Дюни, Созопол, Поморие.
Бургас е седалище на консулствата на Беларус, Румъния, Русия, Украйна и Турция. Побратимен е с гръцкия град Александруполис, руския Краснодар, грузинския Поти, холандския Ротердам, американския Сан Франциско, германския Хамбург и китайския Янтай.
2. zahariada
3. radostinalassa
4. mt46
5. varg1
6. kvg55
7. panazea
8. wonder
9. planinitenabulgaria
10. leonleonovpom2
11. iw69
12. rosiela
13. missana
14. getmans1
2. katan
3. wonder
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. bojil
7. ambroziia
8. vidima
9. dobrota
10. donkatoneva
