Постинг
17.05.2010 00:52 -
трябва да бъдем внимателни и към съдържащото се в козметичните продикти за лична хигиена като лосиони
Със същото внимание, с което четем етикетите на храните, трябва да бъдем внимателни и към съдържащото се в козметичните продикти за лична хигиена като лосиони, измиващи гелове и шампоани. И макар, че много от продуктите носят на опаковката си текста "Дерматологично тестван", все пак преди да се изберете нещо, огледайте се за следните съставки:
1. Methyl, Propyl, Butyl and Ethyl Paraben - това са група химикали с качествата на консерванти. Те пречат на развитието на микроорганизми и удължават срока на годност на козметиката. Със същия успех обаче могат да предизвикат кожни раздразнения и обриви. Чрез кожата те могат да се абсорбират от организма. В тялото те съществуват като във вид подобен на хормона естроген и имат способността да разрушат ендокринната система, предизвиквайки рак на гърдата, както и рак на женските репродуктивни органи.
2. Diethanolamine (DEA), Triethanolamine (TEA) - Приложението им в козметичните продукти обикновено се свързва с това да направят консистенцията им подобна на емулсия и да могат да правят пяна. Те обаче могат да причинят алергични реакции, очни раздразнения и прекомерна сухота на кожата и косата. Тези химикали са амини и при влизането си в контакт с нитрати могат да способстват за формирането на рако - причиняващи нитрозамини. Токасични са ако бъдат поемани от тялото в продължение на дълъг период от време.
3. Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea - това са широко използвани консерванти. Според изследвания на Американската академия по дерматология, те са сред главните виновници за контактния дерматит. Търговските имена на тези химикали са Germall II и Germall115. Токсичната опасност на двата химикала се състои в това, че те освобождават формалдехид.
4. Sodium Lauryl/Laureth Sulfate - евтин химикал, който най-често намира приложение в производството на шампоани заради дълбоко почистващите си и пянообразуващи свойства. Те са производни на петролните продукти, но в псевдо-натуралната козметика се представят като продукти на кокосото масло. Нежеланите реакции, които може да произходят, най-често са обриви, прекомерна сухота, пърхот, ето защо хората с чувствителна кожа трябва да бъдат много внимателни при избора на козметика.
5. Petrolatum - в козметиката се предпочита заради омекотяващите си свойства. Но тази съставка няма подхранващи свойства за кожата, но за сметка на това може да влезе в нежелана реакция с естествените овлажняващи механизми на кожата като причини сухота и напукване. Производителите предпочитат Petrolatum защото е неимоверно евтин, но в същото време той успешно може да предизвика оплакванията, които твърдят, че облекчава.
6. Propylene Glycol - представлява безцветна и безмирисна течност, произвидна на природния газ. Широко се използва както в козметиката, така и в много други препарати, които ползваме у дома. Известно е обаче, че предизвиква алергии, обриви и даже екземи. Ако на някой етикет прочетете Пропилен гликол или Полипропилен гликол, то бъдете сигурни, че този продукт е базиран на синтетични съставки.
7. PVP/VA Copolymer - химикал, производен на петролопродуктите, който най-често намира приложение в стилизиращите продукти за коса /които често са във вид на спрей/. Дразненията на дихателните пътища, които причинява са в следствие на вдишването му.
8. Stearalkonium Chloride - разработен от текстилната промишленост като текстилен омекотител, той се използва при производството на балсами за коса и кремове за блясък. Предпочитан е по простата причина, че е по-евтин от протеините и билковите масла. Проблемът, е че за разлика от тях често предизвиква алергични реакции.
9. Синтеттични оцветители - Целта на производителите е чрез тях да направят своите продукти по-привлекателни за купувачите. В списъка на съставките може да бъдат изписани по следния начин: FD&C Red No. 6 / D&C Green No. 6. Но синтетичните оцветители трябва на всяка цена да бъдат избягвани, тъй като могат да са канцерогенни.
10. Синтетични аромати - те могат да имат да съдържат повече от 200 съставки. А същевременно на етикета кратко е написано "аромати". Но синтетичните аромати "успешно" могат да предизвикат главоболие, световъртеж, обрив, хиперпигментация, кашлица, дори повръщане. Ето защо дерматолозите често препоръчват да избираме козметични продукти без аромати.
« Предишна статия Начало
Следващ постинг
Предишен постинг
Няма коментари
Търсене
Най-четени
1. grigorsimov
2. zahariada
3. radostinalassa
4. varg1
5. panazea
6. mt46
7. kvg55
8. leonleonovpom2
9. wonder
10. iw69
11. missana
12. planinitenabulgaria
13. rosiela
14. tota
2. zahariada
3. radostinalassa
4. varg1
5. panazea
6. mt46
7. kvg55
8. leonleonovpom2
9. wonder
10. iw69
11. missana
12. planinitenabulgaria
13. rosiela
14. tota
Най-популярни
1. shtaparov
2. katan
3. wonder
4. leonleonovpom2
5. bojil
6. mt46
7. ambroziia
8. vidima
9. dobrota
10. donkatoneva
2. katan
3. wonder
4. leonleonovpom2
5. bojil
6. mt46
7. ambroziia
8. vidima
9. dobrota
10. donkatoneva
Най-активни
1. virtu
2. radostinalassa
3. penata555
4. varg1
5. sekirata
6. panazea
7. marana69
8. notfun
9. dolce91
10. tanyaivanova
2. radostinalassa
3. penata555
4. varg1
5. sekirata
6. panazea
7. marana69
8. notfun
9. dolce91
10. tanyaivanova
За този блог

Гласове: 2522
Блогрол