Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Отворете си сърцата и изживейте една неповторима вечер!Нека в домовете и сърцата ви да има много любов и топлина! Нека радост да сгрява душите ви!Да украсим душите си с положителни и светли мисли, да ги стоплим с обич и благодарност за хубавите неща около нас!С пожелания за вълшебна вечер Бог да ви пази!t> "Щастието често се промъква през врата, която не знаеш, че си оставил отворена."
Автор: patriciq1111 Категория: Забавление
Прочетен: 12252042 Постинги: 8853 Коментари: 148
Постинги в блога от 06.08.2021 г.
Българско вино с пробив в Канада „Вила Ямбол“ спечели търг за листване в магазини в провинция Онтари image  

Българското вино „Вила Ямбол“ от сорта Мавруд ще се продава в Канада. Марката спечели търг на държавната монополна компания LCBO (Liquor Control Board of Ontario) за листване в магазини в провинция Онтарио. Дружеството е едно от най-големите купувачи на алкохол и вино в света като има за цел селектира и продава алкохолни напитки в канадската провинция чрез верига от стотици магазини. След кандидатстването по документи „Вила Ямбол“ Мавруд е било селектирано за дегустация с други вина на база предоставени характеристики. То впечатлява комисията с живия си цвят с пурпурен нюанс, с изявената плодовост с нотки на синя слива и лятна череша и с добра структура, с пикантен финал. „Със спечелването на търга, се задължаваме да подсигурим изискания обем вино с одобреното на дегустацията качество, като държавната компания осигурява присъствие на рафта в своята мрежа от магазини. Очаква се първите вина да бъдат реализирани на пазара в Онтарио в началото на 2022 г.“,  посочиха от „Вила Ямбол“. За Канада избата изнася Ямболска Гроздова Ракия и Стралджанска Мускатова, които също са печелили търгове в LCBO (Liquor Control Board of Ontario). 

image

Това е поредно международно признание за достойнствата на родните вина и отличното съотношение цена-качество на „Вила Ямбол“. Избата е сред водещите български производители и пази традициите във винопроизводството още от 1924 година. Особено значение се отдава на наследените практики и уважение към тероара на региона. Компанията управлява близо 10000 дка лозови масиви като работи както с познати и обичани сортове, така и с типично български. Компанията залага на Шардоне, Совиньон Блан, Мускат, Сира, Мерло, Каберне Совиньон, Каберне Фран, Пти Вердо и разбира се Мавруд. Днес „Вила Ямбол“ изнася качествени червени, бели и розе вина и ракии в над 20 страни от целия свят на четири континента. Припомняме, че розето с марка „Вила Ямбол“ е най-продаваното българско розе у нас. Компанията е лидер по продажби и при bag-in-box сегмента (вина в картонени кутии от 3 л). Тази година избата обра медалите на престижния конкурс Vinalies Internationales - общо 8 отличия, три от които златни. 

 

 
Категория: Забавление
Прочетен: 282 Коментари: 0 Гласове: 0
  500 нови случая на коронавирус у нас при над 18 хиляди теста публикувано на 06.08.21 в 02:34 image 8 Снимка: БГНЕС

 

500 са новите случаи на коронавирус у нас през последното денонощие (най-голям брой от 17-и май 2021 г.) при направени 18 652 теста, показват данните на Единния информационен портал към полунощ. Положителните проби са 2,7 процента от всички изследвани.

119 са новите случаи в София, следват Пловдив с 54 и Варна с 40 новозаразени.

935 пациенти с Covid-19 се лекуват в болница, 89 - в интензивни отделения. 14 души са починали, излекувани са 47 души.

12 520 дози ваксина са поставени през последното денонощие, с което общият им брой надхвърли 2 милиона и 76 хиляди.

Завършен ваксинационен цикъл имат над 1 милион и 27 хиляди души.

 

image

 

Графики на ситуацията с Covid-19 в България

image

image

image

image

image

image

Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.   
Категория: Забавление
Прочетен: 179 Коментари: 0 Гласове: -2
  Тежка нощ в Гърция с пожари, които достигат предградията на Атина публикувано на 06.08.21 в 10:20  Автор: Катя Пеева - кор. на БНР в Гърция image Снимка: ЕПА/БГНЕС

 

В Гърция на много места продължават да бушуват пожари, което наложи местни жители и туристи да бъдат евакуирани. Много хора са с дихателни проблеми заради гъстия дим, предава кореспондентът на БНР в южната ни съседка. Има леко пострадали пожарникари.

През цялата нощ пожарникари се опитваха да преградят пътя на огъня в област Атика. В предградията на Атина евакуираха жителите на няколко села, както и деца от летни лагери. Изгоряха стотици къщи.

Спряно е движението по магистралата в отсечката Атина -Ламия. Влаковете не се движат.

Тежко е положението и на остров ЕвбеяНаложи се евакуация на жители и туристи по море с кораб.

Огненият фронт е 40 километра, съобщават пожарникарите. "Невъзможно е да се постави под контрол такава стихия", коментираха доброволци, които са в помощ на огнеборците.

Мащабни пожари бушуват още в областите Илия, Месиния, Парнита и Фтиотида.

Кипър, Швеция ,Румъния и Франция изпратиха в помощ хеликоптери и пожарникари.

Атина поиска от Москва още един самолет за гасене на пожари.

Със закон е забранено движението в горски райони.

Властите предупреждават и днес за бдителност. Очаква се усилване на вятъра и високи температури.

 
Категория: Забавление
Прочетен: 254 Коментари: 0 Гласове: -1
  В плевенския център по трансфузионна хематология допускат и хора, които са имали симптоматика за Covid-19 Не признават тестовете за антитела за даряване на плазма - така се ограничава броят на дарителите Д-р Павлина Михайлова: От година пишем писма до МЗ и ИАЛ, без отговор публикувано на 04.08.21 в 08:32 image Снимка: БГНЕС

 

 

   
  • Интервю на Диана Дончева с д-р Павлина Михайлова
Потенциални дарители на реконвалесцентна плазма остават извън обхвата на системата за даряване, защото разполагат единствено с резултати от тест за антитела. За това предупреди в интервю за БНР д-р Павлина Михайлова, председател на Сдружение „Лечение на Covid-19 с реконвалесцентна плазма”.

Според нея изискването да покажеш само резултат от PCR много ограничава броя на възможните дарители. В сдружението постоянно постъпват запитвания от граждани, които искат да дарят плазма, но разполагат единствено с тест за антитела, съобщи Михайлова.

„Точно една година ние пишем писма до Министерството на здравеопазването, Изпълнителната агенция по лекарствата, но засега няма някакъв резултат и хората с антитела фактически остават извън оградата на тези центрове“, подчерта Павлина Михайлова.  

Ако не се приеме поправка в тази посока, ситуацията с плазмата ще стане критична, прогнозира тя.

В момента у нас на сакчето плазма не е указано количеството антитела, отбеляза още като проблем д-р Михайлова.

„Ние не знаем какво количество антитела има в тази плазма.“

Според нея в подобна ситуация лекарят не може да прецени колко плазма да прелее на даден пациент.

Може би в някои центрове има малък резерв от реконвалесцентна плазма, посочи д-р Павлина Михайлова.

 

 
  • Интервю на Латинка Светозарова с д-р Нели Досева
Основната цел е да се поддържа депо от реконвалесцентна плазма, което при първа необходимост да се използва за лечение на нови случаи в Плевенска и още пет области от Северна България, поясни в предаването „Преди всички“ д-р Нели Досева, ръководител на Регионалния център по трансфузионна хематология в Плевен.

В момента се провеждат акции за даряване на плазма, съобщи д-р Досева.

Реконвалесцентната плазма е със срок на годност 2 години, съхранява се замразена, уточни тя.

Ваксинирането не влияе на даряването на реконвалесцентна плазма, коментира Нели Досева. По думите й важното е дарителите на плазма да са преболедували Covid-19 и да имат определен титър антитела, както и да са изминали 28 дни от втората доза ваксина.

В сравнение с миналата година в центъра в Плевен е разширен кръгът на потенциалните дарители, поясни още д-р Досева.

 

„Дори да нямат положителен PCR или антигенен тест, но ни потвърдят, че са имали симптоматика за Covid-19, ние ги допускаме до даряване на реконвалесцентна плазма. Ние им вземаме кръвна проба, изследваме я за антитела и ако титърът на тези антитела е в стойности над минимума, то ние приемаме това като удовлетворително условие да стане наистина дарител на реконвалесцентна плазма.“

Категория: Забавление
Прочетен: 206 Коментари: 0 Гласове: -1
Последна промяна: 06.08.2021 10:29
  Животът под водата - един прекрасен паралелен свят
image 9 Снимка: Мартин Христов

 

 

 

 
  •  
  • Интервю на Светлана Вълкова с подводния фотограф Мартин Христов.

Съвместна изложба на двама варненски подводни фотографи от различни поколения – доайена Любомир Клисуров и Мартин Христов, е разположена на пл. Мусала (пред Дома на архитекта) в кв. "Таляна" във Варна. Представено е видовото разнообразие и красотата на подводния свят на Черно море, както и на няколко екзотични морета и океани. Изложбата може да бъде разгледана до края на август.

Фотосите са изложени в два отделни сектора. Първият – „Обитатели на Черно море”, включва творби на професионалния водолаз, изследовател и международно признат майстор на фотографията, работил дълги години към Института по океанология на БАН – Любомир  Клисуров. Той е автор на множество научнопопулярни статии на тема подводна фотография, а също и на фотосите и текстовете в книгата "ЧЕРНО МОРЕ – под водата".

Вторият сектор от експозициятанаречен „Обитатели на Световния океан”, показва кадри на подводен фотограф от по-младото поколение – Мартин Христов, който по професия е архитект. Макар и любител, той има множество награди от международни фотоконкурси. Споделя, че вдъхновението му да снима подводния свят е дошло в голяма степен от магията на кадрите – дело на Любомир Клисуров. От 2007 г. Мартин Христов посещава обучения при големи имена в подводната фотография. Кадрите му, селектирани за изложбата, са заснети в няколко морски резервата в Калифорнийския залив, Карибския басейн, Червено море и в Малайския архипелаг.
 image

Мартин Христов разказва пред Светлана Вълкова:

Снимките, които съм подбрал, са от четири дестинации в четири различни места по света, четири различни водни басейна: Тихия океан, Карибския басейн, Червено море и Индонезия /т.нар. Коралов триъгълник/.

image

Разкажете за спецификата на всяко от тези места и какво от тях ще видим в изложбата...

Общото за всички снимки е, че избрах такива от защитени територии. Големи водни зони се обявяват за места, в които е забранен индустриалният риболов и всякакви други дейности.

Сигурно е по-специален достъпът там...

Има места, където се плащат такси, където се допускат определен максимален брой хора, които могат да са едновременно там. Всичко това е свързано с опазването на природните богатства и запазването на живота под водата. Интересното е, че когато една зона се обяви за защитена и се забрани всякаква индустриална дейност, промишленият риболов например не страда от това. Тези зони действат като инкубатор, там много по-интензивно се развива подводният живот и съответно в периферията на тази зона риболовът е много по-силен.

Тези защитени зони могат да се посещават само от водолази от научни експедиции и човек трябва да е много деликатен с видовете, които обитават, това помага за много доброто състояние на някои от подводните рифове.

Всяко едно от местата, на които съм снимал, има своята специфика. В Индонезия /Кораловия триъгълник/ са местата с най-голямо биоразнообразие – най-много животински видове, най-много корали, най-много цветове – изключително красиви територии, но за съжаление труднодостъпни.

image

Червено море е може би най-атрактивно за нас. То е много близо, полетът е кратък, няма часова разлика, а пък в същото време това е едно от най-красивите места, може би защото водата е най-солена и постоянно е топло. Също много важно е, че Червено море отвсякъде е обградено от суша, от пустиня, няма реки, които да се вливат и водата е кристално чисто, има много добра видимост под водата. За съжаление някои зони вече са пренаселени, много водолази влизат, всеки счупва по нещо малко, което след време оказва влияние върху цялата картина.

Другата зона е Карибският басейн – тропически места с топла вода, където много видове се размножават. Една от снимките е на бебе костенурка, което беше много любопитно и се заигра с моя фотоапарат.

Последната зона е по-отдалечена – Мексико, Калифорнийския залив и водите на Тихия океан. Там имах рядката възможност да направя снимки на риба меч. Това са най-бързите риби в света и много малко водолази са виждали риба меч в естествената и среда – първо защото тя живее изцяло в открити води, и второ – освен че е много бърза, тя е и много предпазлива, защото е твърде чуплива. Като една спортна кола – направена е за бърза скорост, но с много деликатна структурата и много се пази да не се блъсне някъде. Това я прави още по-трудна и по-предизвикателна.

Вие сигурно сте бил много бърз или е просто късмет?

Това беше експедиция с един от най-добрите фотографи на National Geographic, чаках повече от 3 години да бъда включен в нея, само четири човека участваха. Тези, които ни водиха, бяха много добре запознати със спецификата на местните видове, знаеха къде да отидем, доста навътре между другото. Интересно е, че това са зони, в които тя се храни със сардини, които живеят обикновено на над 200 метра дълбочина. Рибите меч се събират на групи, отделят от големия пасаж една малка група и я вдигат до повърхността, като в капан я заклещват и започват да я атакуват. Това е моментът, в който човек може да види тези риби в естествената им среда.

image

Кой морски обитател е надживял динозаврите?

Това разбира се са акулите. Те са съществували доста преди динозаврите и продължават да съществуват в почти неизменен вид. За съжаление има голям проблем с масовото избиване на акули в световния океан. Хората не изпитват особени симпатии към тях, може би заради много холивудски филм, които ги показват в лоша светлина, въпреки че аз мога да кажа, че те съвсем не са безмозъчни хищници, които само искат да разкъсват. Те са много интелигентни същества, които са на върха на хранителната верига. Има и друга причина – в Китай има мода да се предлага супа от перки на акула – в момента в целия свят се избиват над 100 милиона акули годишно. Тази акула, която съм снимал, белоперата акула, в последните 15 години над 99 процента от популацията и е изчезнала.

image

Кое е най-красивото нещо, което сте виждал под вода, но не сте успял да снимате?

Не всичко може да се снима под водата – някои неща са много надълбоко, там няма достатъчно светлина, някои са прекалено бързи, а други са толкова малки, че човек не може да ги види. Може би най-красивите създания могат да се видят в макро фотографията – това е цял паралелен свят, който човек открива. Има животинки, които са милиметри големи и не можеш да видиш под водата истинската им красота. Едва когато отвориш снимката на компютъра и я разгледаш в голям размер, забелязваш това очарование. Снимал съм един такъв порцеланов рак, който е голям един сантиметър, но е с много красиви цветове и впечатляваща форма.

 

Категория: Забавление
Прочетен: 262 Коментари: 0 Гласове: -1
Последна промяна: 06.08.2021 10:25
  Южна Корея планира да стане петият най-голям производител на Covid ваксини в света до 2025 г. публикувано на 05.08.21 в 10:58 image Мун Дже-ин, президент на Южна Корея Снимка: ЕПА/БГНЕС

 

Южнокорейският президент Мун Дже-ин заяви в четвъртък, че страната му има за цел да стане петият по големина производител на ваксини срещу Covid-19 в света до 2025 г., като за целта инвестира 2,2 трилиона вона, или 1,92 милиарда долара.

Мун Джд-ин посочи, че азиатската държава също така разработва своя собствена ваксина, която се очаква да бъде пуснат през първата половина на 2022 г. Производството на ваксината трябва да влезе във Фаза 3 на клиничните изпитвания, добави той.

По-рано Южна Корея постигна споразумения за производство на ваксините, разработени от AstraZeneca и Оксфордския университет, от Novavax и Moderna, както и руската ваксина "Спутник Лайт" на изследователския институт "Гамалея".

Също днес стана ясно, че руската биофармацевтична компания Petrovax планира да произвежда месечно до 10 милиона дози от ваксината срещу коронавирус Ad5-nCoV, разработена от китайската CanSino Biologics Inc.

В интервю за ТАСС официален представител на Petrovax отбеляза, че производството на ваксината, известна още като Convidecia, ще зависи от търсенето".

Клиничните изпитвания на ваксината на китайската компания CanSino в Русия вероятно ще приключат през септември, посочи още той и добави, че общият капацитет на производствените мощности на Petrovax възлиза на 160 милиона дози годишно.


    
Категория: Забавление
Прочетен: 152 Коментари: 0 Гласове: -1
  Архитектът Висенте Гуайар и неговият пост-Covid град Сюнъан Хора, птици и дронове ще споделят общ зелен дом в Поднебесната империя   image Снимка: Guallart Architects

 

 
  • play
  •  
  •  
  • mute
  •  
  •  
    00:00 / 12:55
  • Интервю на Лора Търколева с Висенте Гуайар в предаването ""Преди всички""
Трябва ли в разгара на пандемията, но и в очакване на ваксини и лек, да се замислим по-сериозно за живота след Covid-19? В Китай отговарят положително и вече работят над своя посткоронавирус град Сюнъан. Той ще се намира на 130 километра от столицата Пекин, а международния конкурс за проектирането му спечели испанското студио „Гуайар“, което предложи самодостатъчен град. Как той съчетава европейската архитектура, модерното китайско строителство и устойчивото земеделие специално за „Хоризонт“ разказва Висенте Гуайар. Висенте е основател на архитектурното студио, както и бивш главен архитект на Барселона. Има проекти по цял свят, но няма любим град. Бил е в 70 държави, никога у нас. Споделя, че би дошъл с удоволствие. Вярва, че всеки град има своя момент, своите красиви места и може да бъде най-добрият за хората, които живеят в него.

 

Уютно се чувства в Шънджън, Париж, Лос Анджелис, Ню Йорк, Рио де Жанейро, Москва, Копенхаген. Харесва Италия и Нидерландия и малките градчета там. И, разбира се, Барселона, където - споделя Висенте - е измислена думата „урбанизъм” и където често-често местен квартал или пазар са определяни като най-хубавите в света.

Какъв обаче е бъдещият пост-Covid град на Висенте Гуайар, ще ви допадне ли със своята самодостатъчност и всъщност напълно независими от околния свят ли ще са хората в Сюнъан?

image

„Развивахме проект, с който да се включим в битката с климатичните промени, но видях, че трябва да се изправим срещу Covid-19 и битката за живот. От доста време работим с идеята, че днес живеем в състояние на глобална война, в която градовете са важен ресурс, но създават боклук. Носим контейнери с храна навсякъде по света, контейнери с маски и ръкавици, даже петрола внасяме откъде ли не. После всичко се консумира в градовете, произвеждат се вредни емисии и отпадъци. Идеята ни е да строим сгради, които са напълно екологични и с тях не отделяме вредни емисии в атмосферата. Това е новата мантра на Европейския съюз, но дори на Китай - градовете с нулеви емисии. Проектът ни се опитва да разреши този проблем. Това, което искахме да постигнем, бе да проектираме сгради и квартали, в които могат да се произвеждат енергия, храна и други блага, но и да имат разнообразие от градски функции.“

Дали градът ще е напълно самодостатъчен?

„Очевидно зависи от начина на живот на хората в него, зависи и от гъстотата на населението, която в случая е доста висока. По отношение на енергията можем да си осигурим сами 85%. Относно храната - ако се спазва веганска диета, ще можем да си осигуряваме сами 60 на 100 от храната. Що се отнася до производството на други нужни стоки - 25%. Така че не е напълно самостоятелен, но и не искаме да бъде изолиран от останалите квартали и градове, от останалата част на света. Определено се нуждаем от промяна на числата, да започнем да произвеждаме това, което консумираме, по-близо до градовете, където живеем“, разказва испанският архитект.

В града, замислен да надживее пандемията, ще има медицински център и болница. Помислено е и за другите нужди на хората. Има детска градина, поискаха ни пожарна, имаме спортен център, едно училище, но не и гимназия, обяснява Висенте Гуайар.

„Искаме около къщите на хората да има места с обществени сгради, но и работни места. Това е друга, много важна тема. Трябва да внедрим чистата индустрия в града под формата на дигитална индустрия. Така че вместо да произвеждаме блага, да ги 3D-принтираме, нещо, което вече се случва. Също така можем да добавим земеделието в града. В проекта сме заложили на парници и зимни градини на покривите на всички сгради. Така хората ще могат да си произвеждат храна.“

image

Всички ще имат връзка един с друг с 5G мрежа. Идеята за града идва от китайското правителство, което залага част от параметрите му, сред които и така наречената бавна мобилност. Така хората ще се движат основно пеша или с колелета. Останалите превозни средства ще са електрически. Дронове ще кръстосват из облаците над поднебесния Сюнъан за различни доставки. 

Китайската страна решава да следва принципите на изграждане на европейските градове, а не традициите на социалистическите, където има големи жилищни блокове в пространства, изолирани от индустриалната и търговската част на града. Ако създадете подобен град, хората постоянно ще са в колите, пътувайки между домовете си, работата и магазините. Затова градовете са толкова съсипани от трафика. Най-добри са онези населени места, където има смесена употреба на превозни средства, където улиците и булевардите са най-вече за пешеходци и колоездачи“, коментира Висенте Гуайар.

image

В неговия град на бъдещето сградите са от дърводъждовната вода ще се събира за повторна употреба, а всеки апартамент има къщичка за птици.

Фундаменталната роля на природата

„Още от самото начало конструкцията на сградите ще е като продължение на природата. За целта трябва да има устойчива грижа за горите и дърводобив, за да се развие така наречената кръгова икономика. Това, което ние можем да направим, е да създадем нови форми на квартали, където сградите са естествени, а дворовете са като природни паркове. Градски, но с големи дървета, за да имате дебела сянка, под която да си почивате.“ 

 

Висенте Гуайар ще взаимства и от китайската традиция за своя град в Поднебесната империя. Не мислете обаче за традиционни архитектурни форми: „По-скоро има връзка с гъстотата на населението и с културата на хората, социалните връзки между тях. Какво имам предвид? В Китай има много важна традиция хората да играят типични за страната хазартни игри, игри на късмета, насред улицата. Тази традиция ще запазим. Освен това дървото е много характерен строителен материал за китайските градове. (...) Важното е да разчупим традиционната китайска урбанизация от последните години. Всъщност президентът на Китай наистина иска да го направи. Строят се по-екологични градове. Градове, които са по-човечни, в които се ходи повече, които са по-близо до природата. Случващото се в Китай е феноменално.“ 
image
  Но не само там. Дискусията за новия начин на живот и новите места, в които да се заселим, е световна.   Все още обаче не е съвсем ясно кога китайският пост-Covid град ще бъде реалност. „Това е нов град, все още се строи високоскоростната ЖП линия от Пекин до него. Идеята е строителството му да започне до една година. Истината е, че китайското законодателство в тази сфера не е добре уредено. Така че все още преговаряме с правителството и строителя, за да видим как да подходим, защото за Китай това е много революционен проект. Бих казал и за Европа.“   Всъщност конкурсът е само за четири жилищни блока, но на тази база трябва да си представим как би изглеждало това населено място. То е нещо средно между квартал и град. Във времето ще се разраства. За Гуайар обаче е важно „да променим парадигмата за начина, по който създаваме градовете си. Не променяме просто начина, по който проектираме сгради, а мислим за дизайна на целия град“.    image
Вярва ли Висенте Гуайар, че повечето хора по света ще прегърнат идеите му?
„Знаете ли, обикновено хората се противопоставят силно на промените. Но ако сега, когато живеят затворени в домовете си, ги попитате: „Искаш ли да имаш голяма тераса?”, всички ще отговорят: „Да!”. Или да вземем за пример хората, които страдат от енергийна бедност, защото не могат да си позволят да си платят сметките за ток и топлинна енергия, това се случва в Испания и на много други места. Ако им кажете, че сградата им ще произвежда енергия и те вече няма да плащат за нея, ще ви отвърнат: „Да, добре!”. Можете да им кажете, че в част от жилището си ще имат къде да засадят растения за храна и да се възползват от тях в критични мигове. Пак ще се съгласят. Така че всяка индивидуална стъпка, която правим, може би се възприема като голяма промяна на начина, по който живеем днес, но в тези стъпки има много разумни, нормални и човечни неща.“    Голямата цел на Висенте е точно това - да направи градовете по-човечни. Но дали хората също могат да станат такива? Да си представим, че идеите му се превърнат в доминираща тенденция, ще променят ли хората начина си на живот освен местата? При нова пандемия ще бъдат ли все така изолирани, а може би и самотни, макар и в по-красиви и практични домове?
image
  „Моментите на криза като пандемията, която преживяваме, са трудни за всички. Ще има и друга дискусия - за хората, които се местят да живеят от градовете в селата. Така че при локдаун да имат повече жизнено пространство. Но бих казал, че има големи преимущества да живееш в град. Същото важи и за селските райони, но това, което трябва да направим, е да дадем власт на градовете и на общностите в тях. 
Да дадем повече власт на хората, за да ги направим по-независими от обстоятелствата и от околните. Например при първия пик на пандемията през март в Испания нямаше маски. Правителството каза, че не е нужно. И така хората се заразиха. А днес знаем, че маските са много важни. Тогава хората с 3D-принтери започнаха да правят маски. Така спасиха животи. Искам да направя и да живея в град, където познавам хората, способни да ми помогнат.“   image
За Висенте Гуайар големите промени идват малко по малко. 
Ако изучите историята на архитектурата, ще видите, че всяка по-голяма промяна в градовете изисква 25 години. Ако искате да построите магистрали или да разрушите вече съществуващите, ако искате да създадете повече зелени пространства... Промените в градовете винаги стават бавно. Това, което е важно обаче, е, че ако искате да промените града си, трябва да започнете още утре. Защото промяната ще се случи малко по малко. Ако никога не я започнете, никога няма да я постигнете. Спомнете си какъв е бил градът ви преди сто години, след Първата световна война. Появяват се модерни течения в строителството на къщите, започваме да строим сградите по-рационално. През първата половина на 20. век се появява модерният тип блокове, а преди това не са съществували. Тоест видели сте какви са били градовете преди 50 години и какви са сега. Имало е много промени. Във всеки случай градовете ще се променят, важното е, че се движим в правилната посока.“   Какви нови посоки чертае проектът за постпандемичния Сюнъан? Чуйте цялото интервю с Висенте Гуайар в звуковия файл.  
  
Категория: Забавление
Прочетен: 157 Коментари: 0 Гласове: 0
  ИЗВЪНРЕДНО! Сменят правосъдния министър в кабинета на ИТН image  

Момчил Иванов се отказва по лични причини от кандидатурата си на министър на правосъдието в кабинета на ИТН. Това заяви на извънреден брифинг номинираният за премиер Пламен Николов от името на партията.

Отказът на юристът и депутат от партията Момчил Иванов идва броени часове, преди партията да върне изпълнен проучвателният мандат на държавния глава Румен Радев. Кой ще го замести все още не е ясно.

Очаквайте подробности!

 

Категория: Забавление
Прочетен: 185 Коментари: 0 Гласове: 1
  Страшилище ли е Фики Стораро? Емрах с поразително признание image    Снимка: Hiclub.bg  

По-малкият брат на Фики Стораро изпитва едва и не страхопочитание към него. Това стана ясно преди дни, когато Емрах хвърли ръкавицата на поп фолк гилдията.

"Официално съм го решил, искам да се бия с някой от бранша!", това заяви Емрах Стораро малко, след като изяви желание да се качи на ринга в Свети Влас, където с брат си гледаха ММА боеве от първите редове. "Очаквам колеги от всеки стил музика, мачът може да бъде организиран", допълни още Емрах.

image

Малкият Стораро уточни, че няма да се съгласи на бой единствено с Фики. Но това не е само защото са братя, а и заради размерите на Фикрет. Макар и да не може да се мери с брат си, Емо поддържа форма с тренировки по бокс и не крие страстта си към бойните спортове, така че би могъл да се справи на ринга, пише "Стандарт".

 

Категория: Забавление
Прочетен: 153 Коментари: 0 Гласове: 0
    image  

Владо Карамазов, който от години е сред най-желаните ергени у нас, разплака фенките си с новината, която сподели. Талантливият актьор е във Филипините за снимките на реалити формата "Сървайвър" и там се радва на приключения, които са свързани не само с джунглата, но и с любовния му живот.

Карамазов призна с пост в социалните мрежи, че се е сгодил за филипинка и се чуди дали да доведе девойката в България, или той да остане там.

image

"И тя е сингъл. Бързо ни сгодиха. Като не намерих булка в България, намерих я на другия край на света. Господ е събирач. Сега остана дилемата дали тя да дойде в БГ или аз да остана в туй село в океана. Мога да работя там като рибар, занаятчия или нещо в джунглата", пише звездата от "Дървото на живота" и "Дяволското гърло", а дали се шегува, или не, времето ще покаже.

 

Категория: Забавление
Прочетен: 234 Коментари: 0 Гласове: 0
Търсене

За този блог
Автор: patriciq1111
Категория: Забавление
Прочетен: 12252042
Постинги: 8853
Коментари: 148
Гласове: 2529
Архив
Календар
«  Август, 2021  >>
ПВСЧПСН
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031