Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Отворете си сърцата и изживейте една неповторима вечер!Нека в домовете и сърцата ви да има много любов и топлина! Нека радост да сгрява душите ви!Да украсим душите си с положителни и светли мисли, да ги стоплим с обич и благодарност за хубавите неща около нас!С пожелания за вълшебна вечер Бог да ви пази!t> "Щастието често се промъква през врата, която не знаеш, че си оставил отворена."
Автор: patriciq1111 Категория: Забавление
Прочетен: 12282925 Постинги: 8853 Коментари: 148
Постинги в блога от 16.08.2021 г.
2 3  >  >>
  10 мазни храни, които са суперздравословни и от които се отслабва НАУКА ОFFNEWS | ПОСЛЕДНА ПРОМЯНА 01 януари 2016 в 10:03 581054 image   СВЪРЗАНИ НОВИНИ image За сланината с любов image Диетолозите отново промениха мнението си за вредата от яйцата

Откакто мазнините бяха демонизирани, хората започнаха вместо тях да консумират повече захар, рафинирани въглехидрати и преработени храни.

В резултат на това всички станаха по-дебели и по-болни, отбелязва д-р Крис Гунар (Kris Gunnars) в статия в Authority Nutrition.

Проучванията сега показват, че мазнините, включително наситените мазнини, не са толкова опасни (виж "За сланината с любов"), а някои от тях дори се препоръчват като здравословни и "суперхрана" (1, 2).

Представяме ви 10 храни с високо съдържание на мазнини, които всъщност са изключително здравословни.

1. Авокадо

image

Авокадото е различно от другите плодове - повечето плодове съдържат предимно въглехидрати, докато авокадото е заредено с мазнини. При авокадото 77% от калориите идват от мазнините, което е повече, отколкото повечето животински храни (3).

Основна мазнина в авокадото е мононенаситена мастна киселина, наречена олеинова киселина. Тя е преобладаващата мастна киселина в зехтина, също много полезен за здравето  (4, 5).

Авокадото е сред най-добрите източници на калий, дори съдържа 40% повече калий от бананите, сочени като храна с високо съдържание на калий.

Освен това е чудесен източник на фибри, а изследванията са показали, че може да намали LDL ("лошия") холестерола и триглицеридите, като в същото време повишава HDL ("добрия") холестерол (6, 7, 8).

Въпреки че е с високо съдържание на мазнини и калории, едно проучване показва, че хората, които ядат авокадо са обикновено по-слаби и с по-малко мазнини в областта на корема, отколкото тези, които не го правят (9).

Авокадото е плод, в който 77% от калориите идват от мазнини. То е отличен източник на калий и фибри, които са много полезни за здравето на сърдечносъдовата система.

2. Кашкавал

image

Сиренето и кашкавалът са невероятно хранителни - имайки предвид, че са необходими 10 литра мляко за получаването на 1 килограм кашкавал.

Кашкавалът е чудесен източник на калций, витамин В12, фосфор и селен, всъщност съдържа всички видове други хранителни вещества (10).

Освен това е много богат на протеини, едно тънко резенче кашкавал съдържа 6,7 грама протеини, колкото чаша мляко.

Сиренето и кашкавалът, подобно на други млечни продукти с високо съдържание на мазнини, се свързани с разнообразни ползи за здравето, включително намаляване на риска от диабет тип 2 (11).

Кашкавалът и сиренето са чудесен източник на витамини, минерали, протеини и качествени здравословни мазнини.


3. Черен шоколад

image

Черният шоколад е една от онези редки здравословни храни, които са приятни и на вкус.

Той е много богат на мазнини, като на мазнините се дължат около 65% от калориите му.

Черният шоколад съдържа 11% фибри, както и над 50% от препоръчителната дневна доза желязо, магнезий, мед и магнезий (12).

Също така има толкова много антиоксиданти, че дори превъзхожда боровинките (13).

Някои от антиоксидантите в него имат мощна биологична активност, така че могат да понижат кръвното налягане и да защитят от LDL ("лошия") холестерол (14, 15).

Проучванията показват също, че хората, които ядат тъмен шоколад 5 или повече пъти седмично, е два пъти по-малко вероятно да умрат от сърдечно-съдови заболявания, в сравнение с хората, които не ядат тъмен шоколад (16, 17).

Има и някои проучвания, които показват, че тъмен шоколад може да подобри мозъчните функции и защитава кожата от увреждане от ултравиолетовите лъчи на Слънцето (18, 19).

Само трябва да се уверите, че сте избрали качествен тъмен шоколад, с най-малко 70% какао.

Черният шоколад е с високо съдържание на мазнини, но и богат на хранителни вещества и антиоксиданти. Той помага при сърдечно-съдови заболявания.

 

4. Яйца

image

Доскоро се смяташе, че използването на целите яйца е нездравословно, защото жълтъците са богати на холестерол и мазнини.

Само едно яйце съдържа 212 мг холестерол, което е 71% от препоръчителния дневен прием. Освен това, 62% от калориите в яйцето са от мазнини (20).

Нови изследвания обаче показват, че холестеролът в яйцата не влияе на холестерола в кръвта, поне при по-голямата част от хората (21).

Яйцето си остава един от най-наситените с хранителни вещества хранителни продукти на планетата.

Яйцата са заредени с витамини и минерали. Те съдържат почти всяко едно хранително вещество, от което се нуждаем.

В тях има и мощни антиоксиданти, които предпазват очите, както и много холин, хранително вещество за мозъка, което 90% от хората не получават в достатъчно количество (22, 23).

Яйцата са и средство за отслабване - те са едновременно много пълноценна храна и с високо съдържание на протеин, който съдейства за намаляване на теглото (24).

Въпреки, че са с високо съдържание на мазнини, хората, които заменят закуската си на зърнена основа с яйца, ще консумират по-малко калории и ще намалят теглото си (25, 26).

И не изхвърляйте жълтъка, в него има почти всички хранителни вещества.

Яйцата са най-наситената с хранителни вещества храна на планетата. Въпреки, че са с високо съдържание на мазнини и холестерол, те са невероятно здравословни.


5. Мазни риби

image

Един от малкото продукти от животински произход, който е здравословен, е мазната риба.

Това са рибите като сьомга, пъстърва, скумрия, сардини и херинга.

Тези риби са заредени с полезни за сърцето омега-3 мастни киселини, висококачествени протеини и всякакви важни хранителни вещества (27).

Проучванията показват, че хората, които ядат риба са често много по-здрави, с по-нисък риск от сърдечни заболявания, депресия, деменция и всякакви общи заболявания (28, 29, 30).

Ако не можете или не искате да ядете риба, е полезно да приемате рибено масло от черен дроб на треска като добавка. То съдържа витамин D и така необходимите омега-3 мастни киселини (31).

Мазните риби като сьомга съдържат важни хранителни вещества, особено на омега-3 мастни киселини. Яденето на мазна риба подобрява здравето и намалява риска от развитието на много видове заболявания.


6. Ядки

image

Ядките са изключително здравословни. Те са с високо съдържание на здравословни мазнини и фибри и са добър източник на растителни протеини.

Ядките са с високо съдържание на витамин Е, както и магнезий, минерал, който повечето хора не получават достатъчно (32).

Проучванията показват, че хората, които ядат ядки са по-здрави и имат по-нисък риск от различни заболявания като затлъстяване, сърдечни заболявания и диабет тип 2 (33, 34, 35).

Препоръчват се бадеми, орехи, макадамия и много други.

Ядките са заредени с полезни мазнини, протеини, витамин Е и магнезий и са сред най-добрите източници на растителни протеини. 


7. Семена от чиа

image

Семената на чиата обикновено не се възприемат като "мазна" храна. Въпреки това, една унция (28 грама) семена на чиа съдържат 9 грама мазнини.

Като се има предвид, че почти всички въглехидрати в семената на чиа идват от фибрите, по-голямата част от калориите им, цели 80%, всъщност идват от мазнините.

Те са отлична растителната храна с високо съдържание на мазнини (36). И то не просто някакви мазнини - по-голямата част от мазнините в семената на чиа се състоят от омега-3 мастни киселини, наречени ALA.

Семената на чиата имат многобройни полезни въздействия върху здравето, като например понижаване на кръвното налягане и противовъзпалително действие (37, 38).

Те също са невероятно хранителни. Освен фибри и омега-3 мастни киселини, семената на чиата са богати на минерали.

Семената на чиата са здравословна храна с много високо съдържание на мазнини, но и на омега-3 мастни киселини, наречени ALA, фибри и минерали.

 

8. Студено пресован зехтин

imageДруга мазна храна, за която почти всички са съгласни, че е здравословна, е студено пресованият зехтин.

Зехтинът е основен компонент на средиземноморската диета, която доказано е изключително полезна за здравето (39, 40).

Зехтинът съдържа витамини E и K, а също и мощни антиоксиданти. Някои от тези антиоксиданти имат противовъзпалително действие и предотвратяват окислението на частиците на LDL ("лошия") холестерол в кръвта (41, 42).

Също така зехтинът съдейства за понижаване на кръвното налягане, подобрява холестеролните маркери, а от там - намалява риска от сърдечни заболявания (43).

Студено пресованият зехтин е царят на здравословните мазнини.

Зехтинът е много полезен и невероятно ефективен за подобряване на здравето на сърдечносъдовата система.

 

9. Кокосови орехи и кокосово масло

image

Кокосовите орехи и кокосовото масло са най-богатите източници на наситени мазнини.

Всъщност около 90% от мастните киселини в тях са наситени.

Въпреки това, хората, които консумират големи количества кокосови орехи рядко боледуват от сърдечно-съдови заболявания и са в отлично здраве (44, 45).

Кокосовите мазнини са различни от повечето други мазнини и се състоят предимно от средноверижни мастни киселини. Тези мастни киселини се метаболизират по различен начин, отиват направо в черния дроб, където могат да се превърнат в кетонни тела (46).

Проучванията показват, че средноверижните мазнини потискат апетита, спомагат да се поемат по-малко калории и могат да стимулират метаболизма с до 120 калории на ден (47, 48).

Много изследвания показват, че този вид мазнини могат да са полезни за хора с болестта на Алцхаймер, а също и могат да ви помогнат да намалите мазнините на корема (49, 50).

Кокосовите орехи са с много високо съдържание на средноверижни мастни киселини, които се метаболизират по различен начин от другите мазнини. Те могат да намалят апетита, да увеличат изгарянето на мазнините и имат многобройни ползи за здравето.


10. Пълномаслено кисело мляко

image

Пълномасленото кисело мляко е изключително здравословно.

То, както и другите млечни продукти с високо съдържание на мазнини, разполага с всички важни хранителни вещества.

Но също така в него има и здравословни, пробиотични бактерии, които имат мощни ефекти върху здравето ви.

Проучванията показват, че киселото мляко може да доведе до значителни подобрения в храносмилателната система и дори може да помогне в борбата с болестите на сърцето и затлъстяването (51, 52, 53).

Просто се уверете, че сте избрали истинско, пълномаслено кисело мляко.

За съжаление, много от киселите млека по рафтовете на магазините са с ниско съдържание на мазнини, но вместо това с добавена захар. Избягвайте ги.

Категория: Забавление
Прочетен: 263 Коментари: 0 Гласове: -1
  Нова безплатна услуга COVID PASS ще ни улеснява при пътувания и по време на контролни проверки Услугата е създадена от SoftOne и цели да улесни гражданите на ЕС в предизвикателствата, породени от пандемията
    СВЪРЗАНИ НОВИНИ image COVID-19: Бутан напълно ваксинира 90% от възрастното население за една седмица image Проучване сравнява иРНК и базирани на аденовирус ваксини срещу различни варианти на SARS-CoV-2 image Ваксина, която може да се справи с всички варианти на коронавируса - настоящи и бъдещи

Ваксинационните сертификати вече стават част от ежедневието ни и задължителен елемент от пътуването извън граница. Особено важно е това технологично улеснение в активния отпускарски сезон, когато българите използват летните месец, за да пътуват и почиват активно в чужбина. SoftOne, водеща технологична компания в Югоизточна Европа (част от Olympia Group), представи в разгара на лятото своята новата безплатна услуга, която има за цел да подкрепи гражданите срещу предизвикателствата, породени от пандемията.

Новата услуга на SoftOne, COVID PASS, дава възможност на гражданите изключително лесно да създадат дигитално копие на своя ваксинационен сертификат SARS-Cov-2, да го запазят сигурно в портфейла на своя смартфон и да получат безпроблемен достъп до него по време на официалните контролни проверки. Сега вече всеки може максимално лесно да добави сертификата си за ваксина към всяко устройство с iOS или Android.

COVID PASS е напълно безплатен и достъпен онлайн чрез всеки браузър, тъй като не изисква инсталиране на приложение. Предлага се както за устройства с iOS, така и за Android и може безпроблемно да съхранява цифрово копие на ваксинационните ЕС сертификати в приложението портфейл на всеки смартфон.

Всеки гражданин може да посети уебсайта https://covidpass.soft1.eu/bg/index.html, да изпълни няколко прости стъпки и бързо да създаде и съхранява на смартфона си своя ваксинационен сертификат, като той ще е лесно достъпно всеки път дори, когато няма покритие на мрежата.

COVID PASS на SoftOne е достъпен на български, английски и гръцки на адрес https://covidpass.soft1.eu/bg/index.html.

 

За SoftOne Bulgaria: SoftOne Bulgaria е местният офис на SoftOne Technologies S.A., член на Olympia Group, лидер в разработването и предлагането на софтуерни продукти и услуги за бизнеса. Компанията оперира в Гърция, Кипър, България и Румъния и се радва на голям успех – клиентска база от над 40 000 компании, както и мрежа от над 500 специализирани партньори. Използвайки дългогодишния си опит, съвременни технологии и цялостно разбиране за пазара, SoftOne България разработва модерни продукти, облачни услуги и Enterprise Mobility решения и така помага на клиентите си да променят начина си на работа. За повече информация посетете https://www.softone.bg/

За Olympia Group: Olympia Group, основана от Панос Германос, представлява международна инвестиционна група със силно присъствие в 11 държави. Осемте компании в групата са лидери в различни бизнес направления, сред които са търговия на дребно, производство, телекомуникации, предоставяне на технологични продукти, бизнес и товарен софтуер www.groupolympia.com

 

 

 

   
Категория: Забавление
Прочетен: 319 Коментари: 0 Гласове: -1
  Тази древна плочка съдържа най-старите доказателства за приложната геометрия в света ВАНЯ МИЛЕВА | ПОСЛЕДНА ПРОМЯНА 06 август 2021 в 00:01 134180 image Si.427 е глинена табличка от 1900-1600 г. пр.н.е., създадена от древновавилонски гео

Имало едно време, в едно далечно, далечно царство, богат земевладелец, който решил да продаде част от нивата си. Това било преди около 4000 години, в днешния централен Ирак - и тази сделка със земя в крайна сметка ще доведе до пълна промяна в начина, по който разбираме историята на математиката.

Ново изследване, публикувано тази седмица в списание Foundations of Science, предполага, че Si.427 - малка, непретенциозна глинена плочка, престояла в музей в Истанбул през последните 100 години - всъщност е най-старият известен пример за приложна геометрия в света. Нещо повече, тази плочка разкрива още нещо необикновено: вдъхновението и методологията, които са позволили на древните вавилонски математици да изпреварят Питагор с известната му теорема с няколко хилядолетия.

„Всяка книга по история ще ви каже, че тригонометрията започва от древногръцките астрономи“, разказва пред IFLScience авторът Даниел Мансфийлд (Daniel Mansfield). 

„Обичам да мисля за вавилонското прозрение като за неочаквана предистория, която наистина е независима, тъй като вавилонците не са го използвали за измерване на звездите, а за измерване на земята“.

Преди четири години Мансфийлд създава сензация, когато той и неговият колега Норман Уайлдбергер (Norman Wildberger) стават първите, които декодират древна глинена плоча, известна като Plimpton 322. Този почти 4000-годишен артефакт е покрит с щателно организирани групи от числа, известни на съвременните математици като Питагорови тройки - тоест цели числа, които отговарят на теоремата на Питагор, като (3, 4, 5) или (5, 12, 13).

Мансфийлд и Уайлдбъргър разбират, че Plimpton 322 е тригонометрична таблица - един вид древен справочник за решаване на геометрични задачи. Но защо древните вавилонци са имали нужда от нещо подобно?

Тук идва новото изследване на Мансфийлд. Si.427 не е просто някаква абстрактна математическа задача - това е 4 000-годишен правен документ, отбелязва изследователят.

„Това е единственият известен пример за кадастрален документ от периода OB [Old Bablylon - Старият Вавилон], който представлява план, използван от геодезистите за определяне на границите на парцела“, обяснява Мансфийлд. "В този случай той ни разказва правни и геометрични подробности за нива, която е разделена, след като част от нея е продадена".

imageОтпред виждаме схема на нивата. Полето се разделя, а част от него се продава. Линиите очертават границите на различните парцели. Кредит: UNSW Sydney

Изненадващо е, но Si.427 предшества Plimpton 322 - ако случаят е такъв, това откритие е не само най-старият известен пример за геометрия в света, но и важна улика за употребата на вавилонската математика.

„Вавилонската [математика] ... е била много сложна за своето време“, коментира Мансфийлд пред IFLScience, „и сега знаем, че те са използвали това разбиране за решаване на съвременни проблеми свързани със собствеността върху земята и границите ... Сега, когато знаем с какви проблеми са се сблъскали,  други глинени таблици започват да придобиват повече смисъл".

Това е важно, защото стандартната история на тригонометрията е, че тя е изобретена от древногръцки астрономи за изучаване на нощното небе. Si.427 преобръща тази теория. Тригонометрията - или както я нарича Мансфийлд, „прототригонометрията“ - е разработена независимо от вавилонците хиляди години по-рано и нейното вдъхновение е безпогрешно земно.

„С тази нова глинена таблица всъщност за първи път можем да видим защо се интересуват от геометрията [древните вавилонци]: за да определят точните граници на земята су“, обяснява Мансфийлд. „Това е от период, в който земята започва да става частна - хората започват да мислят за земята като „моята земя и вашата земя“, като искат да установят подходящи граници, за да имат положителни съседски отношения. И точно това казва тази таблица. Това е нива, която се разделя и се създават нови граници".

imageНа гърба на таблицята има текст, написан с клинопис, една от най-ранните системи за писане. Текстът съответства на схемата отпред - описва размера на нивата. Кредит: UNSW Sydney

Но вавилонците не просто „изпреварват“ гърците, обяснява Мансфийлд - тази „прототригонометрия“ има съвсем различна гледна точка. Няма степени или функции като sin или cos. Всъщност от съвременна гледна точка задачите, решени от таблици като Si.427 и Plimpton 322, изглеждат почти напълно обратни: докато днешните ученици по математика са свикнали със задачи, които задават дължините на страните на правоъгълен триъгълник, вавилонските математици и геодезисти вместо това да били фокусирани върху това кой набор от дължини на страните ще доведе до хубава двойка перпендикулярни линии.

„Забавно е, защото този подход към геометрията е напълно неочакван“, коментира Мансфийлд. „Това е далеч извън нашата математическа култура. Така че тя ни изглежда нова и свежа, въпреки че е на почти 4000 години”.

Таблицата може да е на около четири хилядолетия, но това не означава, че не може да ни научи на нищо - и Мансфийлд вярва, че този древен начин на математика може да има някои важни съвременни приложения.

„Древната математика не е толкова сложна, колкото съвременната математика. Но понякога търсим прости отговори вместо сложни“, отбелязва Мансфийлд. „И не говоря само за това как учениците по математика искат да бъдат изпитите им. Предимството на простия подход е, че е бърз ... [може] да бъде от полза в компютърната графика или всяко приложение, където скоростта е по-важна от прецизността".

Категория: Забавление
Прочетен: 226 Коментари: 0 Гласове: -1
Последна промяна: 16.08.2021 22:06
  8 съвета на експерти за безопасност по време на летните горещини
image   СВЪРЗАНИ НОВИНИ image Мръсната научна истина за къпането image Защо жегата ни кара да се чувстваме уморени? image Близкия Изток може да стане необитаем до края на века заради жегата (видео)

Това лято донесе със себе си поредица от горещи вълни, завладели цялото Северно полукълбо, включително България.

Тези топлинни вълни създават не само неудобство, но са и голяма заплаха за здравето.

Затова е важно да предприемем стъпки за охлаждане на организма, за да избегнем прегряването.

Какви опасности за здравето създават горещите вълни

Според Световната здравна организация (СЗО), горещите вълни идват с няколко потенциални опасности за здравето, включително:

  • дехидратация
  • респираторно заболяване
  • топлинни крампи
  • топлинен обрив
  • топлинен удар
  • топлинно изтощение
  • бъбречно увреждане
  • въздействие върху психичното здраве

„Топлината въздейства върху човешкия организъм чрез комбинация от външна или околна топлина и вътрешната телесна топлина, генерирана от метаболитния процес“, обяснява д-р Катлийн О’Грейди Уинстън (Kathleen O’Grady Winston), декан на Колежа по медицински сестри към Университета във Финикс.

Това „може да повлияе на способността на организма да регулира температурата си“.

Според О"Грейди Уинстън тези проблеми обикновено се случват, когато организмът не може да се охлади чрез обичайните си методи като изпотяване.

„Когато това се случи, телесната температура се повишава по-бързо, отколкото метаболитната система на организма е в състояние да се охлади“, отбелязва О"Грейди Уинстън. "Резултатите, свързани с повишаване на температурите и излагане на топлина за определен период от време, са значителни и могат да доведат до увреждане на жизненоважните органи."

Кой е изложен на риск?

Въпреки че всеки може да развие заболявания, свързани с топлината, някои хора са изложени на по-голям риск, като например:

  • възрастни
  • хора с хронични заболявания
  • деца под 4 години
  • хора със заболявания на психичното здраве

Освен това ситуациите и обстоятелствата също могат да увеличат риска, като например:

  • слънчево изгаряне
  • консумация на алкохол или субстанции
  • не са консумирани достатъчно течности
Съвети, които ще ни помогнат, за да сме в безопасност

Въпреки рисковете, свързани с горещите вълни, има някои начини да останем здрави и да избегнем прегряване, дехидратация и други заболявания, свързани с топлината.

Насочете се към климатика

Един от най-лесните начини е да прекараме времето си в климатизирани среди като:

  • молове
  • библиотеки
  • магазини за хранителни стоки
  • обществени сгради

„Прекарвайте част времето си всеки ден в климатизирано помещение“, съветва О’Грейди Уинстън. „Електрическите вентилатори вече не са полезни, когато температурата се повиши над 32 градуса по Целзий.“

СЗО препоръчва да прекарваме поне 2 до 3 часа всеки ден на прохладно място като например климатизирана сграда.

Ограничете активността на открито

Всички дейности, които трябва да се извършват навън, трябва да бъдат ограничени до по-прохладните часове.

Според О"Грейди Уинстън и СЗО, от 4 до 7 сутринта са най-добрите. О"Грейди Уинстън също така предлага да се избягва усилена дейност през друго време на деня и да се стои на сянка, когато е възможно.

imageСнимка: LookBio

Използвайте слънцезащитен крем

Важно е да носите слънцезащитни продукти всеки ден, особено когато е горещо навън. Слънчевите изгаряния могат да засилят проблемите, свързани с горещината.

„Слънчевото изгаряне потиска способността на организма да се охлади и може да допринесе за дехидратацията“, обяснява О"Грейди Уинстън.

Това е така, защото слънчевото изгаряне привлича течност към повърхността на кожата. Допълнителната топлина води до повишено изпаряване на телесните течности.

Ако все пак изгорите на слънце, важно е да пиете много вода.

Поддържайте хидратация

Пиенето на много течности, особено вода, ще ни осигури хидрататация. Помага и избягването на алкохола и напитките с високо съдържание на захар.

„Спортните напитки помагат да се заменят солта и минералите, изгубени при изпотяването“, отбелязва О’Грейди Уинстън.

Според Центрове за контрол и превенция на заболяванията (CDC), общият дневен прием на вода може да дойде от различни напитки и храни. Препоръките за дневен прием на течности варират в зависимост от:

  • възраст
  • пол
  • телесно тегло
  • състояние на бременност и кърмене

Като общо правило Институтът по медицина (IOM) препоръчва 3,7 литра за мъже и 2,7 литра за жени за общ прием на вода от всички храни и течности.

По време на горещини е важно да се постигне този минимум. Можете също така да изберете напитки, приготвени с охлаждащи билки като мента и лимонена трева, за да намалите усещането за топлина.

Дрехи според времето

Облечете се с леки дрехи от дишащи материи плюс защита от слънце като шапки, шалове и слънчеви очила. Добре е, шапката да е с широки периферия.

Препоръчват се светли цветове и широки дрехи. Може също така да потърсите дрехи с ултравиолетов защитен фактор (UPF), за да предотвратите достигането на UV лъчите до кожата.

Яжте лека храна

Друг съвет, за да избегнете жегата, е да избирате леки ястия като салати. По-прохладните храни като студените супи също са добра идея.

Приемът на храна и храносмилането генерират топлина в тялото. Това е една от причините често да се потиска апетита в гореща среда.

Според О"Грейди Уинстън изборът на по-лека храна помага да избегнем увеличаване на топлината чрез метаболитната обработка.

„Яжте малки количества и яжте на всеки няколко часа с протеини във всяко хранене или закуска“, добавя О’Грейди Уинстън.

imageСнимка: Wikimedia Commons

Вземете студен душ

Един вековен и ефективен начин да поддържате тялото си прохладно е да използваме студена вода.

Вземете студен душ или вана или опитайте един от тези методи, препоръчани от СЗО:

  • студени компреси
  • мокри кърпи
  • накисване на краката в студена вода
  • ледени бани
Проверете другите

Когато термометърът се покачи, не забравяйте да проверите как са другите членове на семейството и околните, особено тези, които са предимно сами (като възрастни хора или болни).

„Уверете се, че семейството, приятелите и съседите разбират признаците и симптомите на заболяванията, свързани с топлината“, отбелязва О’Грейди Уинстън.

Според CDC, признаците и симптомите на заболяване, свързано с топлината, могат да включват:

  • силно изпотяване
  • висока телесна температура (най-малко 39,4 ° C)
  • студена, лепкава или суха кожа
  • блед или зачервен вид
  • бърз, слаб пулс
  • гадене или повръщане
  • умора или слабост
  • виене на свят
  • главоболие
  • припадък
Дейности в жегата

Въпреки че идеята за летни спортове или шезлонг край басейн да изглежда примамлива, жегата на открито не носи много удоволствие.

Има много дейности, на които все още можете да се насладите през лятото, докато сте далеч от горещината, като да гледате филм, да отидете в музей или галерия, или да се скриете с книга в местното кафене или магазин за сладолед. Може и на басейн, но закрит.

За вкъщи

Топлинните вълни могат да бъдат сериозна заплаха за здравето, но можете да избегнете риска с няколко промени в летните си планове.

Направете си партито на закрито, у дома или на обществено място с климатик, и пийте много вода. Избягвайте тежка работа, използвайте  слънцезащитни продукти, търсете сянката.

Не забравяйте да се свържете с близките си, които може да се нуждаят от допълнителна подкрепа, особено възрастни хора или болни.

Следвайки тези съвети за безопасност, все още може да се насладите на лятото в безопасност.

Категория: Забавление
Прочетен: 179 Коментари: 0 Гласове: -1
  Изригванията на вулкана Етна, наблюдавани от космоса (сателитни снимки) ВАНЯ МИЛЕВА | ПОСЛЕДНА ПРОМЯНА 08 март 2021 в 11:10 17810 image Планината Етна изригва, както се вижда от космоса на 18 февруари 2021 година. Кредит: Landsat data from the U.S. Geological Survey


Етна, най-активният вулкан в Европа, е в активно състояние от 2011 г. Последната поредица започна на 16 февруари. Вулканът изригна отново на 18 февруари и след това пак между 20 и 23 февруари По време на тези изригвания се изстрелват фонтани от лава високо в нощното небе, достигайки 700 метра височина в началото на месеца и достигайки 1,5 км в следващите дни към края на февруари.Планината Етна в Сицилия изхвърляше лава в продължение на седмици по време на поредица от изригвания, уловени от множество спътници, обикалящи около Земята.

Тези най-скорошни изригвания "бяха сред най-яростните в младата история на югоизточния кратер", отбелязва в изявление на НАСА Марко Нери (Marco Neri), вулканолог от Националния институт по геофизика и вулканология на Италия.

Задачата на сателитите на американската агенция за наблюдение на Земята е да проверят дима, пепелта и лавата, изхвърлени от вулкана. На 18 февруари камера OLI (Operational Land Imager) на борда на сателита на НАСА за геоложки проучвания Landsat 8 засне естествен цветен изглед на вулкана, насложен с данни от инфрачервения диапазон, за да покаже горещите зони или местата, където е пробила лавата.

image

На това изображение, направено от космоса, може да видите изригването на Етна, един от най-активните вулкани в целия свят. Изображението е заснето на 18 февруари от мисията на Европейската космическа агенция Copernicus Sentinel-2, която се състои от два различни орбитални спътника за наблюдение на Земята. Вулканът изригна два пъти за по-малко от 48 часа, на 16 февруари и след това отново на 18 февруари, б9ълвайки пепел и изливайки фонтан от лава. Кредит: сmodified Copernicus Sentinel data (2021), processed by ESA, CC BY-SA 3.0 IGO )

Също на 18 февруари мисията на Европейската космическа агенция Copernicus Sentinel-2, която се състои от два спътника, наблюдава изригването. Европейските сателити уловиха момент, в който чрез инфрачервени камери, се показа лавата в ярко оранжево и червено.

image

Планината Етна изригва на 23 февруари 2021 г., както се вижда от VIIRS на NOAA-20. Кредит: NASA Earth Observatory image by Joshua Stevens, using VIIRS day-night band data from the Joint Polar Satellite System. (Изображение на обсерваторията на НАСА от Джошуа Стивънс, с данни VIIRS за деня и ноща от Съвместната полярна сателитна система)

Няколко дни по-късно, когато Етна изригна отново на 23 февруари, сателитът NOAA-20 на Националната океанска и атмосферна администрация на САЩ засне изображение с инструмента си VIIRS (Visible Infrared Imaging Radiometer Suite), който подчертава шлейфовете, идващи от вулкана.

Landsat 8 наблюдава вулкана отново на 25 февруари, този път през нощта. Използвайки термични и късовълнови инфрачервени ленти, той успя да покаже лавата отдолу въз основа на топлината, която се излъчва от нея.

Въпреки че тези неотдавнашни изригвания са впечатляващи, те причиняват по-скоро смущения, отколкото големи щети на околността според изявлението на НАСА. Пепелта, идваща от Етна, временно затвори летището в Катания, а местните жители на Сицилия трябваше да се справят с падащата пепел и камъни.

Категория: Забавление
Прочетен: 204 Коментари: 0 Гласове: 0
  Вулканът Етна достигна рекордна височина и не спира да нараства НАУКАOFFNEWS | ПОСЛЕДНА ПРОМЯНА 13 август 2021 в 09:09 39340 image Снимка: pixabay

 геофизика и вулканология (INGV) изчисляват, че югоизточният кратер е достигнал надморска височина от 3 357 метра. Увеличението е с малко по-голямо от предишната рекордна височина през 80-те години.

Между 1980 и 1981 г. североизточният кратер, традиционно считан за по-големият от двата, започва интензивна фаза на изригване, в кулминацията на която ръба на кратера достига надморска височина от 3 350 метра. През десетилетията след това ръбът се срутва. През 2018 г. е изчислено, че височината е намаляла до 3 326 метра. Все пак това остава най-високият кратер на вулкана. Поне доскоро.

Тази година вулканичната дейност започна на 16 февруари и включваше около 50 епизода на изригване досега, които изхвърлят пепел и лава. Това доведе до значително увеличение на височината на югоизточния кратер. Изригванията продължават, което предполага, че кратерът може да стане още по-висок, но непрекъснатата активност прави действителното измерване много трудно.

INGV проучва два набора от по три изображения от сателита Plйiades от 13 юли до 25 юли. За да разберат промените във вулкана, екипът използва цифрова реконструкция на терена от 2015 г. По време на наблюденията кратерите отделят газ, което затруднява оценката. Комбинирайки двете наблюдения, екипът успява да отстрани газа и да прецени, че най-високият връх на вулкана се намира на северния ръб на югоизточния кратер.

Етна е най-големият от трите действащи вулкана в Италия, почти два и половина пъти по-висок от втория, прочутия Везувий, който засипва римските градове Помпей, Херкулан, Оплонтис и Стабия през август 79 г. Етна е и сред най-активните вулкани в света.

 

 

 

   
Категория: Забавление
Прочетен: 415 Коментари: 0 Гласове: 0
  По Коледа ще има съвпад между Юпитер и Сатурн, невиждан от стотици години ВАНЯ МИЛЕВА | ПОСЛЕДНА ПРОМЯНА 23 ноември 2020 в 12:21 190960 image 

Малко преди да завърши 2020-та година ще станем свидетели на свръхрядко събитие - Юпитер и Сатурн ще се доближат един до друг в нощното небе на Земята толкова близко, колкото не са били почти четири столетия.

Процесът на видимото сближаване на Юпитер и Сатурн започна от лятото и вече са все по-близо до своето съединение на 21 декември 2020 г. В най-голямата си близост те ще бъдат разделени само на 0,1 градуса. Това е само 1/5 от диаметъра на пълнолуние. наблюдавайте ги отсега и ще ги видите да се приближават един към друг.

Астрономите използват думата съединение (конюнкция), за да опишат сближаванията на планети и други обекти на земния небесен свод. Те използват термина велико съединение, за да опишат срещите на двете най-големи планети в нашата Слънчева система, могъщия Юпитер и опръстенената планета Сатурн.

Следващото велико съединение между Юпитер и Сатурн ще бъде 21 декември 2020 г. Тази дата по съвпадение е датата на декемврийското слънцестоене. Това ще бъде първото съединение Юпитер-Сатурн от 2000 г. насам, а най-близкият съвпад Юпитер-Сатурн от 1623 г., само 14 години след като Галилей конструира първия си телескоп.

В най-близкия си момент Юпитер и Сатурн ще бъдат на разстояние само 0,1 градуса. Това е само 1/5 от диаметъра на пълнолуние.

Юпитер и Сатурн се сближават всеки 20 години, но изключително близкото им съединение през 2020 г. ще бъде без конкуренция до съединението Юпитер-Сатурн на 15 март 2080 г.

Но да не чакаме декември, за да наблюдаваме Юпитер и Сатурн. Те са видими тази вечер и всяка вечер - близо един до друг през останалата част на 2020 г. - една привлекателна и интересна гледка.

image

Как ще изглежда великото съединение Юпитер-Сатурн през телескоп във вечерното небе на 21 декември 2020 г. Тогава те ще изглеждат като двойна планета, разделена само на 1/5 от диаметъра на пълнолуние. За повечето наблюдатели, които имат телескопи всяка планета и няколко от най-големите им луни ще бъдат видими в едно и също зрително поле тази вечер. Кредит: Rice University.

Как можем да видим великото съединение на Юпитер и Сатурн

За да видите това грандиозно шоу, ще трябва да сте някъде близо до екватора - но ако небето е чисто, съединението все пак трябва да се вижда от почти всички кътчета на Земята.

Двойката планети ще се показва на нощното небе за около час след залез всяка вечер, според астрономите. Ако се надявате да ги зърнете насочете поглед (телескоп) на запад.

imageПрез декември, точно когато Юпитер и Сатурн са почти най-близо, младата луна ще премине покрай тях. От 16 до 25 декември 2020 г. двете планети ще бъдат разделени от разстояние, по-малко от пълнолуние, точно когато преминава близо Луната. Не пропускайте тази гледка в западното небе след залез слънце! Юпитер е по-ярък, засенчвайки Сатурн 12 пъти. Сатурн е респектиращо ярък, блести като звезда от 1-ва величина. Кредит: Earth&Sky 

"Колкото по-на север е зрителят, толкова по-малко време ще има да види съединението, преди планетите да потънат под хоризонта", обяснява астрономът Патрик Хартиган (Patrick Hartigan) от Университета Райс.

У

 

Категория: Забавление
Прочетен: 327 Коментари: 0 Гласове: -1
Последна промяна: 16.08.2021 16:23
  Бонобо използват знаци за ""здравей"" и ""довиждане"", когато общуват
image Снимка: pixabay

Да си казваме „здравей“ и „чао“ е човешко взаимодействие, което не беше откривано при други видове досега. Ново изследване установи, че шимпанзетата имат свой собствен начин да се поздравяват и да се сбогуват помежду си, като използват сигнали за започване и прекратяване на взаимодействията си, съобщи IFLScience.

Новото проучване, публикувано в списание iScience, разглежда „споделеното обвързване“ между шимпанзетата, за да се види дали, подобно на хората, те са имат някаква форма на задължение, когато участват в споделени дейности. Събирането е често срещано явление сред социалните животни, но екипът търси признаци на фази на започване и спиране по време на срещите на шимпанзета и бонобо. Учените опитват да установят дали споделянето на намерения и създаването на съвместни ангажименти е черта, характерна само за хората, или се споделя и от едни от най-близките ни роднини.

„Успяхме да изстреляме ракети и да кацнем на Луната, защото имаме способността да споделяме намеренията си, което ни позволява да постигнем неща, много по-големи, отколкото един отделен индивид може да постигне сам“, обяснява първият автор Рафаела Хесен (Raphaela Heesen), докторант в Университет Дърам. "Предполага се, че тази способност е в основата на човешката природа."

Екипът разглежда 1242 случаи на естествена игра и грижа, взаимодействия между шимпанзетата в плен и поотделно на бонобо в плен. Учените откриват, че маймуните редовно осъществяват контакт с очи, както и други комуникативни сигнали, когато започват и приключват взаимодействие с друга маймуна. Екипът смята, че тези сигнали представляват вид фази на започване и спиране на взаимодействието, практикувани сред хората в началото и края на съвместна дейност.

Има и интересни разлики между двата вида маймуни. Бонобо изпълняват жестове за "здравей" и "довиждане" под формата на докосване, хващане за ръце, удряне на глави и гледане преди взаимодействието при 90 процента от случаите, в сравнение с 69 процента за шимпанзетата. Те също така ги изпълняват по-често във фазите на приключване, като бонобо отбелязва 92, а шимпанзетата - 86 процента.

Освен това, в сравнение с шимпанзетата, фазите при бонобо изглежда са повлияни от връзката им с конкретния индивид, което според изследователите може да означава, че тези маймуни могат да отразяват сигнали по начин, който може да се сравни с контрола на израженията при хората, теория, която изследва как можем да променим изражението си, за да изгладим социалните взаимодействия.

„Когато общувате с добър приятел, е по-малко вероятно да положите усилия, за да общувате учтиво“, обяснява Хесен.

Ако е вярно, това може да означава, че последният ни общ предшественик споделя с нас "споделеното обвързване", което означава, че той се е развил преди нас, но са необходими допълнителни проучвания.

„Поведението не оставя фосили. Не можете да изкопаете кости, за да видите как се е развило поведението. Но можете да изучавате най-близките ни живи роднини: големите маймуни като шимпанзетата и бонобо“, заключва Хесен. "Дали този вид комуникация присъства и при други видове, също ще бъде интересно да се проучи в бъдеще."

Категория: Забавление
Прочетен: 355 Коментари: 0 Гласове: 0
  НАСА спуска нов марсоход на Марс. Десетина неща, които може да се объркат 
image Изображение на кацането на Perseverance с марсохода, все още прикрепен към задната част и двигатели, ангажирани за спускането. Кредит: NASA / JPL-Caltech


За НАСА навлизането, спускането и кацането (EDL - entry, descent, landing) на Perseverance (Постоянство) в четвъртък, 18 февруари, има множество моменти, в които може да се провали. НАСА заяви, че „стотици неща трябва да действат точно както трябва“, за да може роувърът да оцелее през седемте опасни минути на . Не можем да приемем безопасно кацане за даденост. Както отбелязва НАСА, само „около 40 процента от мисиите, изпращани някога до Марс - от която и да е космическа агенция - са били успешни“. Очаква се марсоходът от следващо поколение на НАСА, Perseverance, да достигне повърхността на Червената планета, но това може да се провали по много начини, които Джордж Дворски (George Dvorsky) обяснява в Gizmodo.

Накратко, Perseverance ще трябва да премине от скорост, достигаща 20 000 км / час, до скоростта на човешки ход за няколко минути. Нещо повече, ще трябва да извърши това автономно, тъй като са нужни близо 11 минути радиосигналите да достигнат Земята. За да усложни нещата, НАСА дебютира две нови технологии за мисията, както свързани с фазата на EDL, и двете недоказани.

И трите фази - навлизане, спускане и кацане - имат своите уникални предизвикателства.

image

Схема, показваща различните етапи на предстоящото кацане. Кредит: NASA / JPL-Caltech

След като марсоходът, заедно със спускаемия модул, се отдели, космическият кораб ще трябва да се ориентира така, че топлинният му щит да е обърнат напред, задача, която може да се изпълни от малки тласкачи, разположени на задната обвивка. По време на навлизането в атмосферата топлинният щит на космическия кораб ще трябва да издържи температури, достигащи 1300 градуса по Целзий. Провал в конструкцията на този етап би бил катастрофален, приключвайки мисията, преди да започне.

Всъщност предишните мисии до Червената планета се провалиха точно на прага на Марс. През 1999 г. Mars Climate Orbiter на НАСА влезе в орбита, която бе твърде ниска, в резултат на което космическият кораб изгоря в атмосферата. В крайна сметка провалът бе проследен до грешка при преобразуване, при която имперските единици паунд-секунди не бяха преобразувани в стандартните метрични нютон-секунди. Съвсем нелепо.

Ако спускаемият модул оцелее навлизането в атмосферата, той все още ще трябва да се пребори с променливите плътни въздушни джобове, които биха могли да го отклонят от траекторията му. За да се избегне този проблем, трябва спускаемият модул да задейства малки тласкачи, за да компенсира.

image

Схема, сравняваща размера на елипсата за кацане на марсохода Curiosity (синьо) с елипсата за кацане на Perseverance (червено). Кредит: NASA / JPL-Caltech

Следва разгръщането на широкия 21,5 метра парашут. Ако парашутът се разгърне правилно и не се заплете, спускаемият модул рязко ще се забави до 1600 км/ч, което все още е невероятно бързо (не забравяйте, че Марс има супер тънка атмосфера). Разгръщането на този свръхзвуков парашут ще зависи от недоказана нова технология, наречена Range Trigger, която ще изчисли разстоянието до мястото за кацане и ще задейства парашута да се разгърне в точния момент. Очаква се това да се случи приблизително 240 секунди след навлизането на атмосферата, когато спускаемият модул е на около 11 км над повърхността. Perseverance ще се сбогува с топлинния си щит около 20 секунди след разгъването на парашута, прибавяйки още един потенциален момент, с който може да се случи повреда.

Това е критичен етап - с печални исторически прецеденти. По време на неуспешното кацане на мисията "Скиапарели" на Европейската космическа агенция през 2016 г., спускаемият модул преждевременно изхвърли парашута и топлинния щит, резултат от софтуерен проблем. Бордовият компютър смяташе, че е само на няколко метра от земята, но всъщност спускаемият модул е някъде между 2 и 4 км над повърхността. Обреченият "Скиапарели" се е движел с около 300 км/ч, когато се разбива в марсианския реголит.

image
Схемаа, показваща как ще работи системата за навигация, свързана с терена. Кредит: NASA / JPL-Caltech

Когато марсоходът кацне, ще разчита на друга нова навигационна технология, наречена Terrain-Relative Navigation. Правилната работа на този инструмент ще бъде от решаващо значение, тъй като избраното място за кацане, кратерът Джезеро, е с доста опасен терен.

„Джезеро е с размер 45 км, но в тази площ има много потенциални опасности, които роувърът може да срещне: хълмове, скални полета, дюни, стените на самия кратер, ако назовем само няколко“, казва в съобщение за пресата Андрю Джонсън (Andrew Johnson), инженер по  основни роботизирани системи в НАСА. „Така че, ако кацне на едно от тези опасни места, това може да бъде катастрофално за цялата мисия“.

Ето как NASA описва новия инструмент, който трябва да позволи на спускаемият модул да определи позицията си спрямо повърхността със степен на точност, близка до около 40 метра или по-малко.

Относителна навигация на терена позволява на марсохода да прави много по-точни оценки на своето положение спрямо повърхността по време на спускане. [...] Използвайки изображения от орбиталните апарати на Марс, екипът на мисията създава карта на мястото за кацане. Роувърът съхранява тази карта в новия си „мозък“ на компютъра, създаден специално за поддръжка на относителна навигация на терена. Спускайки се с парашута си, марсоходът прави снимки на бързо приближаващата се повърхност. За да разбере къде се е насочил, роувърът бързо сравнява особеностите, които вижда на изображенията, с бордовата си карта. Въоръжен със знанието къде се е насочил, марсоходът търси друга бордова карта на зоните за безопасно кацане, за да намери най-сигурното място, до което може да достигне. Марсоходът може да избегне опасни места с диаметър до около 335 метра) (около размера на три футболни игрища от край до край).

Парашутът трябва да забави спускаемия модул до около 320 км/ч, изисквайки една последна стъпка за забавяне: моторно спускане с осем малки обратни ускорители - ретро ракети, които да върнат обратно за малко апарата. След като изхвърли парашута, марсоходът, все още прикрепен към задната му обвивка, ще пътува към повърхността от първоначалната си височина от 2100 метра.

 / JPL-Caltech

12 секунди преди кацането и при поносимата скорост от 2,7 км/час, идва време за маневрата на небесния кран. Задният корпус ще спусне марсохода с помощта на три 20-метрови кабела, през което време краката и колелата на марсохода ще се преместят в позиция за кацане. Perseverance ще откачи кабелите и спускаемият модул ще отскочи и ще се разруши - да се надяваме - надалеч.

В този изключително сложен танц участват много движещи се части, включително ракети. Топлинният щит, парашутът и задната част на корпуса рискуват да се повредят или да попречат по някакъв начин на кацането или на работата на Perseverance.

Отново историята дава още един пример за мисия, която се проваля в този момент, а именно Mars Polar Lander на НАСА, който, подобно на Mars Climate Orbiter, е унищожен през 1999 г. (лоша година за НАСА). Според НАСА „най-вероятната причина за неуспеха е генерирането на фалшиви сигнали, когато се разгъват краката на спускаемия модул“, което „погрешно показва, че космическият кораб е докоснал Марс, когато всъщност все още се е спускал“, „основните двигатели се изключат преждевременно“, в резултат на което спускаемият апарат пада на марсианската повърхност.

„Реалният живот винаги може да ви подхвърли лоши топки. Така че, ще наблюдаваме всичко по време на круизната фаза, ще проверяваме захранването на камерата, като се уверяваме, че данните текат според очакванията “, коментира в прессъобщение Суати Мохан (Swati Mohan), ръководител на операциите за насочване, навигация и контрол за мисията Mars 2020 S. „И щом получим сигнала от марсохода, който казва:„ Кацнах и съм на стабилна земя“, тогава можем да празнуваме.“

Трейлър на НАСА: Марсоходът Perseverance пристига на Марс

Марсоходът, макар и подобен на Curiosity, има много нови функции, включително набор от камери и способността да наднича под повърхността с проникващ в земята радар. Марсоходът ще кацне в кратера Джезеро, където ще търси признаци на древен живот. Ако животът някога е съществувал на Марс, място като кратера Джезеро - бивше езеро и делта на река - би било идеалното място за намиране на микроби. Освен тази важна астробиологична работа, Perseverance ще изучава също времето на Марс и геологията, ще разположи малък хеликоптер на име Ingenuity (Изобретателност) и ще събира проби за бъдеща мисия.

НАСА ще предава пряко отразяването на кацането, насрочено за . ET . българско време). Ще гледаме и се надяваме на най-доброто

Категория: Забавление
Прочетен: 184 Коментари: 0 Гласове: -1
  Икономика без емисии до 2050 година? Има едно нескъпо и ефективно решение
image Кр

Политическите решения по отношение на развититето на енергетиката в България трябва да се вземат информирано и на базата на много анализи, които да посочват различни варианти на развитие на българската енергетика.

Представяме ви анализа на тези варианти от инж. Румен Христов - главен технолог на 5-ти и 6-ти блок в АЕЦ "Козлодуй".

В момента експертизата, която се предоставя на политиците и широката ощественост, в повечето случаи не е пълна и обективна, описва само положителните страни на даден вид енергийна технология и отразява в основна степен предимно лобистки интереси.

Представеният по-долу от мен анализ далеч не е достатъчно детайлен и изчерпателен, но целта му е да представи ориентировъчна картина за първоначалните инвестиции, които са необходими за преминаване към беземисионна икономика до 2050 година. Отчитайки, че през последните 30 години не е направено почти нищо за българската енергетика, то оттук нататък всички решения за нейното спасяване и реформиране ще трябва да са бързи, със сигурност ще са много скъпи, но да се надяваме, че ще бъдат поне правилни.

Произведената първична енергия за една година по различни статистически данни е около 135-140 млн. М вт. ч.

Разпределение на първична енергия в България за една година:

- Зелена
15 млн. М вт. ч. от АЕЦ
Около 7 – 7,5 млн. М вт. ч. от ВЕЦ, фотоволтаични и вятърни електроцентрали.
Забележка ! Не всички ВЕИ произвеждат зелена енергия(беземисонна)

- Твърди горива
въглища 18 млн. М вт. ч.
други 2 млн. М вт. ч.
общо емисии СО2 28 млн. т.
- Газ
29.8 млн. М вт. ч.
емисии СО2 7 млн. т.

- Нефт
45 млн. М вт. ч.

- Домакинства на дърва и въглища
Около 20 млн. М вт. ч.
емисии СО2 25-30 млн. т.

След като извадим зелената енергия от общото количество произведена енергия на годишна база, получаваме около 115 млн. М вт. ч. енергия от източници излъчващи СО2, която до 2050 г. трябва да заменим със зелена при условие, че няма изменение в потреблението на годишна база.

Вариантите за преход към беземисионна икономика, може да са много чрез комбиниране на различни енергийни източници. Необходимо е значително проучване на база натрупаните до момента статистически данни и информация за новите технологии в енергетиката, за да се приемат няколко сценария за развитие на беземисионна икономика, в които да е заложено сигурност на доставките, ниска цена и екологичност.

Един чисто хипотетичен сценарий може да бъде използването на слънчевата енергия. Събрани са достатъчен обем от статистически данни за използването на фотоволтаични централи на територията на България, които позволяват да се разработи достоверен модел за използването на този вид енергия.

За България средногодишната сумарна слънчева радиация при оптимален наклон на панела от 32-33о е от 1366 kWh/m2 до 1660 kWh/m2 за година.

Нетното количество електроенергия произведено за една година от 1 kW инсталирана фотоволтаична инсталация в България е 1348 kWh, което прави 1348 часа ефективна работа. На годишна база фотоволтаичните инсталации произвеждат 6,5 пъти по- малко енергия от базова инсталация със същата мощност. За да се замени изцяло използването на енергия, свързана с емисии СО2, с енергия от фотоволтаични централи, е необходимо да се инсталират около 90 000 MW фотоволтаични централи или 15 000 MW базова мощност със зелена енергия.

На средногодишна база фотоволтаичните централи работят ефективно 4 часа в денонощието, което означава че 1/6 от инсталираната мощност ще работи за обезпечаване на моментното потребление, а 5/6 ще работят за обезпечаване на потреблението през останалите 20 часа от денонощието, което изисква допълнителни системи за акумулиране на произведената енергия с капацитет около 300 000 MWh.

По цени към днешна дата, (2021 г.) инсталирането на 90 000 MW фотоволтаични инсталации ще струва около 23 милиарда евро, но системите за акумулиране, ако са тип акумулаторни батерии ще струват около 150 милиарда евро, необходимо е да добавим и инверторните системи, които за нашите нужди ще струват около 7.5 милиарда евро.

Това е един почти идеален вариант, който не отчита периодите през годината, в които е възможно поради влошени метеорологични условия в продължение на 10 дни и повече да има занижено производство и увеличено потребление. Това налага системите за съхранение да са със значително по- голям капацитет.

По данни на различни производители на фотоволтаични панели техния живот е около 20 години. Животът на акумулаторните батерии е около 10 години, но дори да приемем, че е 20, се вижда, че този вариант за екологична енергетика е непоносимо скъп и доста краткосрочен.

Друг вариант е инсталирането на 15 000 MW фотоволтаични и вятърни централи (около 4 милиарда евро) и 15 000 MW бързоманеврени паро-газови централи (25-30 милиарда евро).

Паро-газовите електроцентрали имат по-висок КПД - около 60%. Предимствата на тези централи са голямата относителна мощност, бързата готовност за работа, относително малките габарити, относително ниските разходи за изграждане и обслужване.

Срокът за изграждане на паро-газовата централа е приблизително 48 месеца. Централата има и технически предимства като по-лесното и бързо изграждане в сравнение с класическите въглищни електроцентрали.

Друго предимство на паро-газовите централи е възможността към природния газ да се добавя до 20% водород.

Основен недостатък са доставките на природен газ и цената на произведената електроенергия, стойността на която 80% се формира от цената на природния газ.

Водородът като средство за съхранение или акумулиране на енергия на този етап от развитието на технологиите е все още значително скъп, използването му като гориво за транспортни средства може би е оправдано, но за тази оценка е необходим сериозен анализ на цената на цялата система от неговото производство, съхранение и транспортиране. На този етап Япония има едни от най-добрите разработки за използване на водорода като гориво за транспорта.

Пример за използване на водорода като средство за акумулиране на енергия при цена на електроенергията от 100 лева на мегават час:

Полученият водород от 1MWh чрез електролиза отговаря на 0,7-0,8MWh енергиен потенциал при неговото пряко изгаряне. При използването на водорода за производство на електроенергия в най-съвременните водородни централи ще получим 0,5-0,6 MWh или крайната цена ще е 200 лева за мегават час.

Ако се заложи първоначално условие, паро-газовите централи да може да се модернизират и да преминат постепенно на работа само с водород с течение на времето и поевтиняване на технологията за неговото получаване това би обезпечило един плавен и по-евтин преход към водородна енергетика.

По отношение на ядрената енергетика в България нещата стоят абсолютно антилогично и противоположно на действителността.

От една страна имаме АЕЦ „Козлодуй“, която работи повече от 45 години като базова мощност с евтина и стабилна цена на електроенергията, т.е. съществува достатъчно натрупан опит за оценка на ползите и недостатъците на атомната енергетика.

От друга страна, вече повече от 30 години не може да се реализира друг проект на ядрена мощност въпреки натрупания опит.

Ще се опитам да представя възможностите на атомната енергетика без негативите, с които е обременена у нас, а именно корупция, лобизъм и не на последно място политизиране. Именно корупцията и лъжливия лобизъм на „енергийни“ експерти, заблуждаващи анализи, обвързани с корупция и защита на определени интереси, в повечето от случаите са причина за неправилни политически решения.

В момента строителството на ядрена мощност от 1000 MW струва от 7-10 милиарда евро и се реализира за около 7-10 години. Тези параметри може да се каже, че вече са остарели, защото Китайската национална ядрена корпорация CNNC, вече рекламира проекти за изграждане на блок с мощност 1000 МW на цена от 5,5 милиарда евро и срок на изграждане 5 години.

Като пример за реализиране на проект „изчистен“ от всички зависимости, за които споменах по-горе е атомна електроцентрала "Барака", която пусна в действие първи блок в началото на август 2020г. в Обединените арабски емирства (ОАЕ). Втори блок получи лиценз за 60 години експлоатация през март тази година.

Централата се изгражда от консорциум, оглавяван от Emirates Nuclear Energy Corporation - ENEC и южнокорейската Korea Electric Power Corporation - KEPCO, за 24.4 млрд. долара. На площадката ще работят 4 блока с реактори от поколение 3+ тип APR1400 с обща мощност 5600 MW. Въпреки закъснението от няколко години това е изключително добре реализиран проект за страна без никакъв опит в ядрената енергетика.

За сравнение и за наш голям срам, само мога да спомена че, ОАЕ получават своята независимост 1971г., а строежа на АЕЦ „Козлодуй“ започва през 1969г. и първият реактор е докаран през 1972 г.

От посочените по-горе параметри се вижда, че за цена по-малка от 20 милиарда евро в ОАЕ е построена базова мощност (зелена енергия), която в момента може да покрие на 100% потреблението в България и да останат още 1000MW за износ или за производство на водород и т.н.

Ако чисто хипотетично България преодолее всички негативи, около строителството на нови ядрени мощности и реализира в следващите 25 години 2 блока в Козлодуй от тип APR1400, 4 блока в Белене, от които 2 с наличните в момента реактори и 2 с APR1400 и 4 блока на площадката на ТЕЦ „Марица изток“2 също от типа APR1400 ще имаме 13 200 MW базова мощност. Поетапното въвеждане на тези мощности ще струва около 3 милиарда евро на година в следващите 25 години и ще обезпечи базови мощности минимум до 2100 г.

Недостатък на ядрената енергетика е, че тя е базова мощност без възможност за бърза маневреност, което не позвлолява нейното комбиниране с фотоволтаични и вятърни централи. Но като предимство може да се изтъкне ниската цена на електроенергията, стабилността в дългосрочен план, големите възможности за производство на водород при работа в базов режим, независимо от измененията в енергийната система.

Категория: Забавление
Прочетен: 327 Коментари: 0 Гласове: -1
Последна промяна: 16.08.2021 14:25
  Откриха гравитационни вълни от сблъсъци на черна дупка и неутронна звезда. За първи път (видео)
image Представа на художник за сливането на неутронна звезда и черна дупка. Кредит: Carl 

За първи път учените недвусмислено потвърждават сблъсък на черна дупка и неутронна звезда - съдбоносният момент, когато два екстремни обекта се събират в събитие, което е толкова мощно, че неговите вълни в космоса все още могат да бъдат разпознати милиард години по-късно.

Достатъчно удивително, но това астрономическо откритие е направено не веднъж, а два пъти, както съобщава международен екип от хиляди учени.

В ново проучване, потвърждаващо това първо наблюдение в света на гравитационни вълни в резултат на две отделни сливания на неутронна звезда и черна дупка - всяка регистрирана от астрономите през 10 дни през януари 2020 г.

Учените са наблюдавали десетки сливания на двойки черни дупки и няколко сливания на двойки неутронни звезди. Но сблъсък между черна дупка и неутронна звезда, макар и предсказана от учените, не бе откривана.

"Неутронните звезди, сливащи се с черни дупки, са сред най-екстремните явления във Вселената. Наблюдението на тези сблъсъци отваря нови пътища за изучаване на фундаменталната физика, както и как звездите се раждат, живеят и умират", коментира астрофизикът Рори Смит (Rory Smith) от ARC Центъра за изследване на гравитационни вълни (OzGrav) на Университета Монаш.

На практика едновременното откриване на двете събития - наречени GW200105 и GW200115 - говори за скоростта, с която се развива науката за гравитационните вълни.

Само за половин десетилетие от първото потвърдено откритие на гравитационните вълни изследователите сега са открили такива вълни от десетки събития - общо около 50 отделни случая на черни дупки, които се сблъскват с други черни дупки, или неутронни звезди, сблъскващи се с други неутронни звезди.

Но преди това „смесен“ сблъсък, представляващ сливането на неутронна звезда с черна дупка - обозначавани с NSBH - никога не е бил потвърден, въпреки че преди това учените са улавяли сигнали, които потенциално предполагат такъв сблъсък.

Сега обаче откритието е недвусмислено.

 

Първото събитие, GW200105, е открито на 5 януари 2020 г., включващо черна дупка (с около девет пъти масата на Слънцето или 8,9 слънчеви маси), която се сблъсква с неутронна звезда с 1,9-слънчева маса.

Този сблъсък се е случил преди около 900 милиона години, въпреки че едва сега сме засекли гравитационните вълни, предизвикани от сливащите се два обекта.

Събитието GW200115, открито на 15 януари 2020 г., е още по-древно, възникнало, когато двойната система NSBH се слива преди около 1 милиард години от сблъсъка на черна дупка с 6 слънчеви маси и неутронна звезда с 1,5 слънчева маса.

„Тези сблъсъци са разтърсили из основи Вселената и ние открихме вълните, изпратени от тях, преравяйки космоса“, обяснява астрофизикът Сюзън Скот (Susan Scott) от Австралийския национален университет (ANU).

"Всеки сблъсък не е просто сближаване на два масивни и плътни обекта. Наистина е като чудовище черна дупка, която поглъща цял спътника си неутронна звезда".

Предполага се, че тези двойни системи съществуват от десетилетия, но никога преди това не са били наблюдавани. Сега, благодарение на откриването на гравитационните вълни от техните сблъсъци, знаем, че тези двойки съществуват, въпреки че все още остават много въпроси.

„Но все още има толкова много неща, които не знаем за неутронните звезди и черните дупки - колко малки или големи могат да бъдат, колко бързо могат да се въртят, как се обединяват в партньорство за сливане. С бъдещите данни за гравитационните вълни ще имаме статистически данни, които да отговорят на тези въпроси и в крайна сметка да научим как се създават най-екстремните обекти в нашата Вселена", коментира астрономът Мая Фишбах (Maya Fishbach) от Северозападния университет.

Категория: Забавление
Прочетен: 160 Коментари: 0 Гласове: -1
Последна промяна: 16.08.2021 14:22
  Skoda Octavia е "Кола на годината 2021" в България А image  

Skoda Octavia е големият победител в конкурса "Автомобил на годината" в България за 2021 година. Чешкият модел бе избран на финален кръг от жури от близо 40 родни журналисти, които трябваше да изберат "шампион на шампионите" сред победители от общо 6 категории.

Octavia влезе във финалната шестица след като преди това бе избрана за "Лек автомобил на годината", където надви Volkswagen Golf, Dacia Logan/Sandero, Citroen C4 и Opel Corsa. Това е трета титла за автомобила след победите през 2005 и 2014 година.

image

"Кросоувър на годината стана новото поколение Land Rover Defender (105 точки), което победи Renault Captur, Аudi Q3 Sportback, Hyundai Tucson и Ford Kuga. Титлата при мултифункционалните машини грабна актуалното ново поколение Volkswagen Caddy в спор с Isuzu D-Max и Suzuki Jimny LCV.

Volkswagen грабна още две титли, след като електрическия ID.3 победи в категорията "екологичен автомобил", както и при градските коли. В първия случай немският хечбек изпревари BMW iX3, Peugeot e-208, Citroen e-C4 и MINI E, а във втория - Renault Clio E-Tech, Ford Puma, Honda Jazz e:HEV и отново електрическото MINI.

image

В категорията "премиум-автомобил на годината" новото поколение Mercedes-Benz S Class преодоля силната конкуренция на BMW M8, Audi e-Tron GT, Volkswagen Arteon и BMW 4-Series Coupe.

Както вече споменахме, победителите в отделните категории се изправиха помежду си за титлата "Кола на годината", при която триумфира Skoda Octavia. Големият победител миналата година бе Volkswagen T-Cross, който грабна титлата и при кросоувърите.

Конкурсът "Автомобил на годината" се провежда с подкрепата на OMV и горивата MAXX Motion, Уникредит лизинг и "Глазурит".

Категория: Забавление
Прочетен: 205 Коментари: 0 Гласове: -1
    Toyota Yaris стана Европейски "Автомобил на годината 2021" АВТО OFFNEWS | ПОСЛЕДНА ПРОМЯНА 01 март 2021 в 16:0025000 image  

Новото поколение Toyota Yaris спечели титлата "Автомобил на годината 2021" в Европа. Компактният хечбек бе оценен най-високо от жури, включващо 59 автомобилни журналисти от 22 държави от Стария континент.

За финала на конкурса, освен новия Yaris се класираха още Citroen C4, Cupra Formentor, Fiat 500 electric, Land Rover Defender, Skoda Octavia и Volkswagen ID.3. Седемте финалиста от своя страна бяха избрани от 29 кандидати, включващи изцяло нови модели или нови поколения на съществуващи автомобили.

Това е втора титла за Toyota Yaris в провеждащия се от 1964 година насам престижен конкурс. Моделът грабна сърцата на европейското жури и през 2000 година, а за японската компания става общо трета, след като през 2006 триумфира хибридът Prius.

image

Интересното е, че тази година на финала на престижната класация имаше цели три електромобила и мнозина специалисти залагаха, че победителят ще е именно един от тях, предвид тенденциите в автомобилния свят. Но дори и най-добре представилият се от ековозилата - Fiat 500, не успя да измести японския бестселър.

Конкурсът "Автомобил на годината в Европа" традиционно се провежда по време на международния автомобилен салон в Женева. Тази година, както и миналата, изложението не се проведе и церемонията за излъчване на победителя отново заложи на онлайн излъчване.

Категория: Забавление
Прочетен: 142 Коментари: 0 Гласове: -1
  Toyota представи супермалък електромобил с 2 места АВТО OFFNEWS | ПОСЛЕДНА ПРОМЯНА 28 декември 2020 в 11:1928260 image  

Toyota показа двуместен микро-електромобил, наречен C+pod. Машината, която се появи като прототип преди година, вече е качена на поточните линии, като ще се продава за около 16 000 долара.

C+pod е дълъг 2490 мм, широк 1290 и висок 1550 мм, а теглото му е едва 690 кг. Компактното тегло се дължи на факта, че машината е изработена изцяло от пластмаса. За задвижването се грижи електромотор на задната ос с мощност от едва 13 к.с. и 56 Нм. Максималната скорост на миниатюрния електромобил е 60 км/ч.

image

Toyota C+pod може да измине до 150 км с едно зареждане на 9,06-киловатчасовата си батерия. Според производителя, машината е идеалното возило за социална дистанция, като може да превозва двама пасажери и малко багаж в нишата зад седалките.

За момента, микроелектричката ще бъде достъпна само за корпоративни клиенти на Toyota, както и за различни държавни служби в Япония. Компанията пуска пилотна серия от 100 автомобила, а масово производство и свободни продажби ще има в края на следващата или началото на 2022 г.

image

Новият модел е част от очакваната сериозна гама електрически модели на Toyota, която ще включва разнообразни машини, задвижвани от електричество - от малки градски коли, до големи кросоувъри. Не е ясно дали C+pod ще се предлага за пазари извън родната Япония.

image

 

 

 

 

   
Категория: Забавление
Прочетен: 150 Коментари: 0 Гласове: -1
    Каква полза имате от застраховка автокаско
image  

Автокаското е доброволна застраховка, предназначена за собственици и ползватели на моторни превозни средства (МСП) с български регистрационни номера. Към тях спадат леки и товарни автомобили, багажни и къмпинг ремаркета, товарни ремаркета и полуремаркета, автобуси, земеделска и горска техника, строителни и пътно-строителни машини, специални автомобили, мотоциклети.

Какви видове Автокаско има

Класификацията на авто-застраховките се определя от размера на вноските на клиента, от една страна, и обхвата на рисковете, които покриват, от друга. При клауза Частично Автокаско от компенсации могат да се възползват както ФЛ, така и ЮЛ, като тези парични обезщетения са валидни за всякакви видове пътнотранспортни произшествия. Тук причисляваме застраховка при:

  • настъпили неблагоприятни материални последици от сблъсък на МПС-та, неизправност на пътя, появили се внезапно и впоследствие - ударени животни и др;
  • нанесени материални щети върху МПС, докато е било паркирано или по време на движение са се отворили вратите му, предният или задният капак;
  • злонамерени деяния, насочени към застрахованото МПС, от страна на трети лица, под формата на химично, механично или друго въздействие.

Какви щети покрива пълното автокаско

Клауза “Пълно Каско” е най-добрият вариант, тъй като нейното сключване Ви дава спокойствие не само докато шофирате, но и когато превозното средство е паркирано и оставено без надзор през деня или нощта. Това означава, че евентуалните неблагоприятни промени, които биха настъпили поради вандализъм (кражби), климатични условия (градушки), непредвидени обстоятелства на платното, ще бъдат поети от застрахователното дружество, на което сте се спрели.

Каква подкрепа ще получите от I&G Brokers и за какъв срок

Съдействието при уреждане на застрахователни претенции е важна част от подхода на I&G Brokers за осигуряване на добро клиентското обслужване. За да гарантира качественото управление на процеса по ликвидация, на ваше разположение са специализиран отдел – „Ликвидация на щети“ от който да получите конкретни и ясни инструкции, както и информация за последващи действия в случай на настъпило застрахователно събитие.

На нашия сайт сме се погрижили да структурираме информацията по начин, който да Ви облекчи максимално, като Ви призоваваме да използвате и контактната ни форма като най-пряк път за получаване на обратна връзка от нас, I&G Brokers.

Категория: Забавление
Прочетен: 140 Коментари: 0 Гласове: -1
2 3  >  >>
Търсене

За този блог
Автор: patriciq1111
Категория: Забавление
Прочетен: 12282925
Постинги: 8853
Коментари: 148
Гласове: 2529
Архив
Календар
«  Август, 2021  >>
ПВСЧПСН
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031