Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
23.01.2014 00:44 - Историята и пътят на перлите - II част
Автор: patriciq1111 Категория: Забавление   
Прочетен: 753 Коментари: 0 Гласове:
1



    Историята и пътят на перлите - II част Любопитно

 

Историята и пътят на перлите - I част

Да, "Перлите винаги са подходящи", заявява великата Коко Шанел, която предпочита перлите пред всички други бижута.

image
 

Названието перла идва от латинската дума pernula  - морска раковина и първоначално римляните използвали тази дума, когато искали да кажат, че нещо им е любимо. В Рим най-хубавите перли, наричали "Unio", което означава "нещо уникално".

Перлите са обичани от много владетели. От историята е известно, че съпругата на император Калигула, носила изключително скъпа перлена огърлица, а самият Калигула след като обявява любимия си кон за консул, нарежда да бъде украсен с перлени огърлици.

Император Аврелиан, украсил диадемата си с перли, благодарение на които тя станала досущ като корона. Цял ред нанизани перли и скъпоценни камъни се спускали надолу и висяли над ушите му.

В короната на шахиншаха на Иран Мохамед Реза Пахлави има 369 перли.

Западноевропейските монарси също обичали перлите. Мария Медичи, на кръщението на бъдещия цар, нейният син Луи XIII, носила рокля, украсена с 3000 диаманта и 30 000 малки перли.

image

Кралица на Италия Маргарита Савойска

За съжаление перлите не са вечни. Средната продължителност на живота на перлите е 250-500 години. След това перлите губят блясъка си и лесно се превръщат в прах. През 1544 г. е открита гробницата на дъщерята на римския пълководец Флавий Стилихон (360 - 480 г.). В гроба, заедно със златото са се запазили и 53 перли. Те били бледи, раздробени на прах и големи колкото грахови зърна.

В момента най-скъпата перла в света е "La Regente", с яйцевидна форма и тегло от 15.13 грама. През 1988 г. на търг на Кристис в Женева е продадена за 864 300 щатски долара.

Друга известна перла, състояща се от девет големи перли, сраснали се във формата на кръст, носи името "Голям южен кръст". Тя е била открита и извадена от мидена черупка през 1886 г. край бреговете на Западна Австралия.

За най-голямата перла в света се смята "Перлата на Аллах". Тя е намерена през 1934 г. край бреговете на Филипинските острови в Южно-китайско море в гигантска мида, която тежала повече от 300 кг, а теглото на перлата е 6,5 кг. Но съдбата на водолаза, който я е открил, е трагична: гигантската мида "защипала" ръката му и той не могъл да излезе на повърхността.

image

В древна Русия перлите били едни от най-популярните бижута. С тях украсявали не само дрехите на царете, князете, болярите и свещениците, църковните съдове, царските и болярски посуди, но също така били и достъпни за тоалетите на обикновените граждани. От началото на XI век започнали да украсяват с перли фрески, икони, мозайки и религиозни предмети. Пример за това е кръстът, украсен със скъпоценни камъни и перли, дарен през 1562 г. от Иван Грозни на Соловецкия манастир. Освен това мантията и шапката на този цар били напълно покрити с диаманти, рубини, изумруди и други камъни, включително и с перли, с големината на орех.

image

Портрет на княгиня Зинаида Николаевна Юсупова в руски костюм. 1900 г. Художник: Константин Маковский

В Русия с добива на перли се занимавали основно в манастирите, както и обикновените хора. Но през 1712 г. е издаден указ, забраняващ добива на перли от частни лица. Въпреки това този закон не довел до очаквания резултат и бил отменен, но въвели правило - да се предават в съкровищницата най-големите и чисти перли. Но, поради факта че заради няколко перли се улавят и унищожават стотици миди, скоро те били изчерпани, което довело до почти пълното спиране на риболова към края на XVIII век.

image

Портрет на Зинаида Юсупова със семейната перла "Ла пелегрина"


image

Великденско яйце на Фаберже


image

image

image

Уникален индийски килим, изцяло покрит с перли и скъпоценни камъни, с общо тегло от 30 000 карата.


image

Медальон "Лебед"
Русия. Средата на XVIII век.


image

Медальон "Марс"


image

Медальон "Каравела"
Италия. Края на XVI век.


image

Медальон "Морско конче"
Италия. Около 1600 г.


image

Медальон с папагал
Германия. Края на XVI век.


image

Медальон "Тритон"
Музей на среброто, Флоренция. Около 1600 г.

 

Историята на перлите е преплетена с историята на човечеството. Както изглежда перлите са първите от известните на хората бижута. Десетки хилядолетия пр.н.е. праисторическият човек в търсене на храна случайно намира на брега нещо красиво, скрито вътре в черупките на мидите. Малко вероятно е тогава да е знаел, че е намерил перла, която ще покори човечеството със своята деликатна красота.


image

 

image
   



Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: patriciq1111
Категория: Забавление
Прочетен: 12253628
Постинги: 8853
Коментари: 148
Гласове: 2529
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031