Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
25.11.2012 08:48 - Как да излекуваме бронхита
Автор: patriciq1111 Категория: Забавление   
Прочетен: 1044 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 25.11.2012 10:02


    Как да излекуваме бронхита Недоизлекуваният остър бронхит много лесно преминава в хроничен. Основният признак на заболяването е влажната кашлица, особено сутрин Публикувано: 21 апр. 2010, 11:46 image    
  Бронхите са филтър на нашия организъм. Вирусите, бактериите, вътреклетъчните паразити, простудяването, прашните помещения, пушенето - всичко това понижава защитните сили на организма и предразполага към развитие на бронхит. При здравия човек въздухът, преминаващ през бронхите към белите дробове, е почти стерилен. Но под действието на негативните външни фактори слоят реснички в бронхите се разрушава, слузта се сгъстява и на останалите реснички им е много трудно да работят. В резултат на това се появява кашлицата и тя е основен признак на бронхита. Тя може да е суха или влажна кашлица. Когато се отделят храчки с нея, означава, че тя изпълнява защитна роля, защото бронхите се самоизчистват. А когато не се отделят храчки, тогава е по-трудно за цялата дихателна система.

В зависимост от продължителността на заболяването, бронхитът е остър и хроничен.

Острият бронхит представлява възпаление на лигавицата на бронхиалната обвивка. Съпровожда се с периодични пристъпи на кашлица, чувство на парене в гърдите или в глътката, слабост, треска, леко увеличена температура, главоболие, болки в мускулите. Бронхитът по принцип продължава 1-2 седмици, но кашлицата може да остане цял месец. Ако не се вземат мерки навреме, острият бронхит наистина преминава в хроничен. Редуват се периоди на обостряния и ремисии. Болестта се обростря при простудяване и остри респираторни инфекции. Най-често това става в студените периоди на годината. Основен признак на хроничния бронхит е влажната кашлица, особено сутрин.

Тя се съпровожда с обилно отделяне на секрети и продължава от няколко месеца до 2 и повече години. Температурата рядко се покачва, и то незначително. Често бронхитът се съпровожда със задъхване, което означава, че бронхите са “замърсени”.

ВНИМАНИЕ!
При остър бронхит е нужен режим на легло, обилно приемане на топли течности - особено чай с малиново сладко или мед. Пушенето категорично се забранява. Помагат вендузите, както и компресите със синап или черен пипер на гърдите. Но само ако ви разреши лекуващият лекар. Лечението на острия бронхит е симптоматично - да се понижи температурата, инхалации, отхрачващи средства. Само при остър бактериален бронхит може да се наложи лечебен курс с антибиотици.


Изпитани народни рецепти:

- Настойка от живовляк: 3-4 супени лъжици сухи листа се заливат с половин литър гореща вода. Съдът се увива в кърпа и престоява час и половина на топло място. След това се прецежда и се приемат по 1-2 супени лъжици 3-4 пъти на ден преди ядене.

- Мед с лук е много полезно средство за разреждане на секретите. Смелете една глава лук и добавете към получената кашица мед в пропорции 1:1. Приемайте по една супена лъжица 3 пъти на ден след ядене.

- За по-лесно изкашляне помага и морковеният сок, разреден с топла вода - 1:1, като пак се добавят няколко лъжички мед. Пийте от тази напитка по една супена лъжица 4 пъти на ден преди ядене.

- При бронхит е много ефикасна дренажната гимнастика, която също помага за изкарване на храчките. Полезни са и дихателните упражнения - например дишане с “корема”, което означава, да издишвате въздуха през стиснати зъби.

- Полезни са инхалациите с билкови настойки, както и със сок от лук или чесън.

- Помагат масажът и самомасажът на гръдния кош, защото укрепват дихателната мускулатура.

ВНИМАНИЕ!
В днешно време все по-често вместо хроничен бронхит се употребява изразът хронична обструктивна болест на белите дробове. Лечението се провежда на 4 етапа: 1-ви етап: отказ от пушенето; 2-ри - предписват се лекарства за разширяване на бронхите; 3-ти - назначават се отхрачващи препарати; 4-ти - прием на антибиотици.



Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: patriciq1111
Категория: Забавление
Прочетен: 12290062
Постинги: 8853
Коментари: 148
Гласове: 2529
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930