Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
27.03.2010 12:55 - Активният социален живот увеличава обема на някои зони в главния мозък
Автор: patriciq1111 Категория: Новини   
Прочетен: 687 Коментари: 0 Гласове:
3

Последна промяна: 27.03.2010 12:56


Активният социален живот увеличава обема на някои зони в главния мозък

Учени са установили, че активния социален живот и множеството контакти увеличават обема на някои зони в главния мозък, отговарящи за паметта, създаването на спомени и способността за обучение. Резултатите от изследвания, проведени с пчели и други видове насекоми, са публикувани в статия в изданието Proceedings of the Royal Society B.


Проведеното проучване се базира на хипотезата на Макиавели за човешката интелигентност, според която тя еволюира в резултат от несекващ индивидуален стремеж към постигане на по-голям социален и репродуктивен успех.


Според авторите на изследването, обемът на мозъка на пчелата-майка, например, е толкова по-голям, колкото по-многоброен е нейният рояк. Според тях, това е обяснение на т.нар "хипотеза за социалният мозък".



Един от авторите на изследването е главният сътрудник на Смитсъновия тропически изследователски институт, William Wcislo.
Wcislo обяснява, че за да докаже хипотезата си е провел редица лабораторни изследвания и наблюдения с рояци от пчелите



Megalopta genalis, обитаващи предимно тропическите климатични зони на панама.
Тези пчели били особено подходящи за провеждане на експеримента, тъй като водят изключително колективен начин на живот, а целия рояк се подчинява на една единствена пчела-майка. Освен нея, в колонията живеят още няколко пчели -дъщери, които са способни да дават поколение, но за разлика от нея не участват в социалните взаимоотношения на рояка.



Анализ на мозъка на тези пчели показва, че мозъкът на пчелите майки значително се различава не само от този на работничките, но и на другите женски, които не общуват с пчелното семейство. Най-значителни били разликите в т.нар. гъбовидно тяло, което се смята че изпълнява ключова роля за паметта и способностите за обучение.



"Показателно е, как толкова малка на пръв поглед разлика в общуването, каквато се наблюдава между пчелата майка и нейните дъщери, може да доведе до толкова значителни изменения в структурата и функцията на главният мозък“ - коментира Adam Smith, един от съавторите на статия.



Това е първото научно изследване, което сравнява развитието и функциите на мозъка при индивиди от един и същ вид, които обаче са поставени при различни социални условия.



Предишно подобно изследване е проведено с различни видове насекоми, което не е позволило на учените да определят къде свършват чисто анатомичните различия, и къде започват тези, дължащи се на социалното поведение.



Въпреки, че подобни изследвания са правени единствено с насекоми, авторите на проучването смятат, че резултатите важат с пълна сила и за хората. Те се аргументират с факта, че деца, които са отгледани в изолация, показват по-малка способност за запаметяване и обучение.




image


Тагове:   социален,   мозък,   обема,


Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: patriciq1111
Категория: Забавление
Прочетен: 12250333
Постинги: 8853
Коментари: 148
Гласове: 2529
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031