Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Отворете си сърцата и изживейте една неповторима вечер!Нека в домовете и сърцата ви да има много любов и топлина! Нека радост да сгрява душите ви!Да украсим душите си с положителни и светли мисли, да ги стоплим с обич и благодарност за хубавите неща около нас!С пожелания за вълшебна вечер Бог да ви пази!t> "Щастието често се промъква през врата, която не знаеш, че си оставил отворена."
Автор: patriciq1111 Категория: Забавление
Прочетен: 12253308 Постинги: 8853 Коментари: 148
Постинги в блога от 24.12.2011 г.
Рождество Христово от Уикипедия, свободната енциклопедия (пренасочване от Коледа) Направо към: навигация, търсене image image Рождество Христово, Джото (Cappella Scrovegni a Padova)
Основни събития в живота на Исус Христос по Евангелията

image

image


This box: преглед  беседа  редакт.

Рождество Христово, също Коледа, Божик или Божич е един от най-големите църковни празници в християнския свят. На него християните честват рождението на Сина Божий Иисус Христос. Според Евангелието от Лука това станало в град Витлеем, провинция Юдея.

Православните християни честват Рождество Христово наравно тържествено с Великден. При католиците и протестантите Рождество е най-почитаният празник. Рождество Христово е един от 20-те църковни празници в България. Отбелязва се на 25 декември (по григорианския и новоюлианския календар), на 6 януари от арменската църква и на 7 януари (по юлианския календар). В България отново е официален празник с решение на 9-ото Народно събрание от 28 март 1990 г.[1]

Съдържание  [скриване
Християнство [редактиране]

Рождество Христово слага начало на ново летоброене. Създателят на новото летоброене, римският монах Дионисий (VI в.) изчислява, че Иисус Христос се родил на 754 г. от основанието на Рим. Рождество Христово е граница във времето и празник на празниците за християните. В ранното християнство празникът Рождество Христово няма устойчива дата. Източните Църкви празнували това събитие на (Богоявление)- 6 януари още по времето на император Константин Велики, преди 336 г. В 3 век Ориген увещава християните да не го празнуват на този ден, като посочва, че на този ден праведният Йов и пророк Еремия скърбяли (Йов 14:4; Еремия 20:14). Църковните отци от 3 и 4 век (св. Иполит, Тертулиан, Йоан Златоуст, Кирил Александрийски, блаж. Августин, Климент Александрийски) посочват 25 декември като исторически по-подходяща дата на Рождество Христово. В Рим Рождество Христово се празнува през втората четвърт на 4 век, в Антиохия в 375 г. Св. Василий Велики въвежда празника в Константинопол в 379 г., по други сведения около 377 г. по заповед на император Аркадий и внушението на св. Йоан Златоуст, а в 430 г. започват да го празнуват в Александрия, в Палестина около 7 век. Арменската църква и досега празнува Рождество Христово на 6 януари. Първата църковна служба на празника се датира от науката в 5 век.

Езически корени на датата 25 декември [редактиране]

Датата 25 декември има мисионерско значение. На този ден народите в Европа, Северна Африка и Мала Азия празнували раждането на своите богове - египетския Озирис (Серапис при гърците и римляните), персийския Митра, гръцкия Дионисий и др. В популярния през 2 и 3 в. в Рим култ на Митра на 25 декември се е празнувал "Деня на раждането на Непобедимото слънце" (Dies natalis solis inviciti), а римският император, който в 270 г. утвърждава този празник с указ, се е отъждествявал със слънцето. Вплетени са преклонението пред големия природен кръговрат, завършването на един природен цикъл и раждането на света отново, завъртането на слънцето и на деня към светлина и пролет с новата вяра за раждането на духа, поглеждането към истината и светлината. Упреквали християните, че празнуват в един и същ ден с езичниците, а св. Августин отговорил: „Ние празнуваме не както неверниците зачитат слънцето, а този, който е създал слънцето.“

Рождество Христово в евангелията на Лука и Матей [редактиране]

Според Евангелието на Лука, малко преди раждането на Иисус, майка му Мария, заедно със съпруга ѝ дърводелецът Йосиф, потомък на Давидовия род, отиват от Назарет във Витлеем (провинция Юдея), родното място на Йосиф. Римският император Октавиан Август (около 63 г. пр. Хр. – 14 г. сл. Хр.) издал заповед за цялостно преброяване на населението в империята — в границите ѝ тогава се намирала и Палестина. Всеки трябвало да се запише там, откъдето е родът му. Мария и Йосиф не могли да намерят място в странноприемницата и били принудени да се подслонят в една пещера извън града, където пастирите затваряли овцете. (В източната култура "яслите" или изобщо местата за животните не са били непременно мръсно и недостойно място - в много домове животните били отделени от жилищните помещения с тънка преграда)[2]. В мига на Рождеството в небето пламнала необикновена светлина, явил се ангел, който съобщил на намиращите се наблизо пастири, че на света е дошъл Спасителят. Витлеемските пастири били и първите хора, които се поклонили на Бога-Син. Младенецът Исус почитат и трима източни царе, доведени във Витлеем от изгрялата над мястото на събитието звезда. С Рождеството си Христос донася частица от светостта на небесния мир. С неговото идване на земята се отбелязва началото на новата ера.

Според Новия завет, в мига на рождеството в небето пламнала необикновена светлина, явил се ангел, който съобщил на намиращите се наблизо пастири, че на света е дошъл Спасителят: „И рече им ангелът: Не бойте се, защото ето, благовестя ви голяма радост, която ще бъде за всички човеци. Защото днес ви се роди в града Давидов Спасител, Който е Христос Господ. И ето ви белег: ще намерите Младенец повит, лежащ в ясли. И внезапно се яви с ангела многобройно войнство небесно, което хвалеше Бога и казваше: Слава във висините Богу и на земята мир, между човеците в които е Неговото благоволение!“ (Евангелие от Лука, 2:10–14)

В Новия завет се твърди също, че витлеемските пастири били и първите хора, които се поклонили на Бога–Син. Младенецът Исус почитат и трима източни мъдреци, доведени във Витлеем от изгрялата над мястото на събитието звезда. Бог изпратил при Йосиф ангел, който му казал да избяга в Египет и по този начин се спасява малкия Исус (Евангелие от Матей, 2:13)

Рождество Христово се описва и в апокрифите - в Евангелието на Псевдо-Матей, Протоевангелието на Яков, Евангелието на Детството и Историята на Йосиф Дърводелеца, от които черпи широко християнското изкуство.

Коледуване и други обичаи [редактиране]

В България празникът Рождество Христово е продължение на празника Бъдни вечер - последния ден от коледните пости, който започва от полунощ с обичая коледуване. В него участват коледари - мъже - ергени, годеници и по-млади, скоро женени мъже. Подготовката им започва от Игнажден. Тогава разучават коледните песни, създават се коледарските групи, определя се водача на групата, който е по-възрастен и женен. Облечените празнично коледари са с накичени с китки калпаци, а в ръцете си носят „шарени тояги“. Времето за коледуване е строго определено от традицията — от полунощ до изгрев слънце на Коледа. В народните представи тогава се появяват караконджули, вампири, таласъми и др. свръхестествени същества. Вярва се, че коледарите със своите песни имат силата да ги прогонят.

Коледарите обхождат домовете на групи, като тръгват винаги в източна посока. Във всеки дом изпълняват песни за прослава на стопаните и благопожелание. Стопанинът кани около трапезата младите мъже и ги черпи с вино и ракия, а после момата ги дарява с вит кравай. Даряват ги още с пари, месо, боб, брашно, вино и др.

Коледарите си избират цар или станеник — млад мъж, който знае коледарските песни, има артистична душа, щедра ръка и добро сърце.

Някога желаещите да коледуват е трябвало да искат специално разрешение от царя бан, което говори за посветителските функции на този обичай. С коледуването, сурвакането на Нова година, риненето на обори на Св. Силвестър (2 януари), къпането на Йордановден (Богоявление) момчетата показват, че вече са пораснали и могат да се оженят.

Обикновено групите от коледари се състоят още от старец, баба, трохобер, гайдар и четници певци. Старецът и бабата разсмиват, трохоберът събира даровете, гайдарът свири, четниците пеят. В някои райони коледарите се правят на котараци, мяукат и известяват за пристигането си. Момците коледари са облечени празнично, като за голям студ, какъвто обикновено е, с калпаци, окичени с наниз пуканки и китка от чемшир, с геги в ръце. Навсякъде по къщите ги чакат с радост, освен ако мъка някоя, смърт или болест не са сполетели дома.

От полунощ до сутринта коледарите обикалят домовете, пеят коледни песни с пожелания за здраве, щастие в семейството и богата реколта, а домакините ги даряват с коледарски кравай. Първо се тръгва от къщата на най-личния човек в селището — кмета, попа, също и даскала. Домакинът посреща коледарите с кравай и забодена в него пара. Домакинята дава сито с пшеница, което коледарите ръсят из къщата, за да се народи през идващата година. На някои места, ако в къщата има мома за женене, тя приготвя специален писан кравай за любимия си. После всички писани краваи се излагат на обществено място, за да се оценят кой колко струва и да ги откупят с наддаване. Всеки момък откупува кравая на момичето си. Ако в някоя мома са влюбени повече момци, те наддават помежду си.

Пеят се песни за всеки от семейството — от най-възрастния (както по старшинство, така и по уважение) до най-малкия. Песните са за здраве и дълъг живот, за имот, берекет (плодородие и благополучие), късмет, любов, щастие и добра среща, за радост, игри и веселия. Пее се на орач, овчар, свещеник, кмет, шивач… Коледарските песни нямат чет, но особено обичани са тези за прекрасни девойки, които надгряват слънцето или си поръчват риза от Света Богородица, надпяват славея, посрещат в градината два бели гълъба годежари, очакват първото си либе. Юначни момци препускат с коне вихрогони и надбягват слънцето, гонят сури елени, сражават се с турски войски, слизат в долния свят, за да си изведат оттам любима. Видно място в песните заемат пожеланията и благословиите.

Една от основните цели на коледуването е да се оповестят раждането на ново състояние на вселената, подреждането и организирането на света. Затова в голяма част от коледарските песни е запазен образът символ на световното дърво, а предсказаното в тях звучи съдбовно.

Всички семейства бдят още от предишната Бъдни вечер около огъня в очакване на коледарите. Около огъня коледарите пеят песните си и наричат за добро, радост и късмет. От силата на огъня очакват изреченото да се сбъдне. Бъдникът, както и огънят също е магически. На някои места, когато той почне да догаря, извеждат мъжката челяд навън и около огнището остават само невестите – да се раждат все женски животни от стоката. Трески от бъдника се закопават в лозята за плодородие и добро вино, или се хвърлят в реката за здраве и дълъг живот.

На Коледа се коли прасе. Трапезата не се вдига цял ден. Пепелта се пази през всичките дни от Игнажден до Йордановден, а после се събира и служи за лек на различни болести през цялата година. Когато домакинът стане от трапезата, ходи приведен, за да са така приведени до земята и отрупани с плод клоните на дърветата. На плодните дръвчета се връзва слама, за да раждат.

Именици На Рождество Христово имен ден имат всички, които носят имената Христо, Радослав, Божидар, Емил, Емануил, Християн, Ренета, Християна, Кристиян, Кристияна, Кристина, Христина и др Гадания и предсказания [По пепелта от бъдника се гадае за плодородието
  • Който спечели паричката на Бъдни вечер ще бъде жив и здрав през цялата година.
Забрани [Ако две групи коледари се срещат, не е на добре — през лятото ще вали град или друго зло ще сполети. За да не се случи това, двете групи се бият помежду си или си разменят топузите.

Същата забрана важи и за русалийските дружини, които ходят през Мръсните дни.

Метеорологични прогнози [редактиране]
  • Коледният ден показва какво ще бъде времето през годината. „Топла Коледа — нездрава година“, казва народът ни и се надява на дълбок сняг и ясни студени дни.
  • Ако има скреж по дърветата, ще има изобилие.
  • Ако небето е звездно, грахът ще има добра реколта.
  • Ако Коледа е в понеделник, зимата ще е тежка, а пролетта и лятото ще са дъждовни. Есента ще е суха, гроздето няма да е много добро, също и виното. Няма да е добра годината и за кошерите и меда. Най–сполучлива ще е за властници, войводи и управници.
  • Ако Коледа е във вторник, зимата ще е снеговита, а пролетта — дъждовна. Есента ще е суха, пшеницата и плодовете няма да са много добри. Да внимават пътуващите по море. Ще има мед и масло в изобилие.
  • Ако Коледа е в сряда, зимата ще е тежка, а пролетта – суха. Ще има грозде и вино в изобилие. Враговете ще печелят успехи в мир.
  • Ако Коледа е в четвъртък, зимата ще е мека, а пролетта и лятото – ветровити. Зеленчуците и медът ще намалеят. Плодовете и маслото ще са много. Силните ще загубят позиции.
  • Ако Коледа е в петък, зимата ще е много зла, лятото ще вали, есента ще е суха, а гроздето — в изобилие. Князете ще ги хвалят, войниците ще се радват.
  • Ако Коледа е в събота, през зимата ще трупа много сняг. Пролетта ще е ветровита, лятото — с дъжд. Плодовете няма да са много, но ще са хубави. Овцете ще се разболяват. Могат да се очакват природни стихии и бедствия — пожари, земетръси. Възрастните хора да внимават за здравето си.
  • Ако Коледа е в неделя, зимата ще е мека, лятото — сухо, а есента — ветровита. Войниците ще се радват, управниците ще бъдат развенчани. Плодове, мед и добитък ще има в изобилие. Да се пазят младите.
Светски празник [редактиране] image image Коледна елха

В предимно християнските страни Коледа е икономически най–значимият празник в годината, а се отбелязва като светски празник и в много страни с малко християнско население. Свързва се с размяна на подаръци в семейството, както и с подаръци от Дядо Коледа и други митични персонажи.

Категория: Забавление
Прочетен: 890 Коментари: 0 Гласове: 1
24.12.2011 20:27 - БЪДНИ ВЕЧЕР
БЪДНИ ВЕЧЕР
24 декември

Наричат я още Суха Коледа, Малка Коледа, Кадена вечер, Божич. На този ден свършват четиридесетдневните Коледни пости, които са започнали на 15 ноември на Коледни заговезни. Според народното вярване божата майка се замъчила на Игнажден и на Малка Коледа родила млада бога, но за това съобщила на другия ден. Първескиня, млада булка, която ражда за пръв път, като роди не съобщава новината на този ден, а на следващия - тогава се викат гости. На Бъдни вечер важна роля играят бъднякът, трапезата, каденето и обредните хлябове. Бъднякът е специално избрано тригодишно право дърво. В гората го отсичал момък, носел го в къщи и го палели в огъня. Според народното суеверие бъднякът поддържа през цялата година огъня в огнището. Обредните хлябове са три вида. Първите са хлябове посветени на Коледа. Вторият вид хлябове са посветени на селските занаяти - земеделие, скотовъдство, на къщата и покъщнината. Третият хляб е приготвен за коледарите, които ще дойдат да коледуват. Всички видове хлябове се месят придружени с ритуали и песни. Според песните брашното се сее през три сита, възпети като копринени. Кади се като се използва палешника, а водата, с която се замесва брашното се донася с бял котел от мома или млада булка оженена през есента преди Бъдни вечер, която още не е раждала.

image

Трапезата на Бъдни вечер трябва да бъде изобилна, а храните на нея - нечетен брой и постни. По традиция се приготвя варено жито, варен фасул, сарми с ориз или булгур, ошав. Слагат се също така чесън, орехи, мед, кромид лук, запазени от лятото пресни плодове, вино, ракия - всичко, което е произведено през годината в суров или обработен вид. На трапезата се поставя също така сурово жито и колакът от Игнажден. На места в Западна България, Тетевенско, Пловдивско и Македонската област се изпича прясна пита със сребърна пара. Под трапезата на Бъдни вечер се разстила слама. До трапезата се поставят различни предмети - ремъка на ралото, напълнена с житни зърна ръкавица, паничка с пясък, кесия с пари, сито с житни зърна и вързани за него с червен конец босилек и чесън, сърп. Вечерята на Бъдни вечер винаги е в семеен кръг и трябва непременно да бъде кадена. Най-възрастният мъж или жена прекадява с тамян най-напред масата, след това всички останали стаи и помещения в дома, накрая двора и обора. Според народното схващане с каденето се прогонват злите и нечисти сили. Вечерята на Бъдни вечер започва рано, за да узреят рано житата. По време на яденето хората не трябва да стават, за да лежат квачките върху яйцата и да измътят пиленца. Само стопанинът има право да става, но трябва да върви приведен, за да се превиват житата от зърно. Остатъкът от хляба се слага на полицата, за да израстнат високо житата през лятото. След вечеря децата се търкалят върху сламата на една страна, за да се превият така и житните стъбла. От трапезата на Бъдни вечер се запазват орехите, суровото жито и недогорялата свещ за следващите кадени вечери. Самата трапеза според вида на храните има поминален характер. При сядането около нея някъде се оставя празно място - за мъртвите (починал близък или роднина). През нощта сфрата не се прибира, защото хората вярват, че починалият ще дойде на вечеря. Около трапезата на Бъдни вечер се гадае. Гадае се за времето през всеки месец от новата година, за очакваната реколта от различните култури, за здравето на всеки член от семейството, за предстоящия брак на момите.
Посреднощ на Бъдни вечер тръгват коледарчетата. Те са момчета от осем до дванадесетгодишна възраст, които ходят по къщите на роднини, съседи и цялото село. Това ходене се нарича "коледуване". Всяко коледарче носи дрянова пръчка. Коледарчетата са предвестници на коледарниците. Не се чуват онези песни, които се пеят по Коледа, пеят се само кратки песни и припевки. За коледарчетата домакинята е приготвила рано сутринта колачета, които им дава заедно със сушени круши, сливи, орехи, ябълки, грозде.

Предлагаме ви за Бъдни вечер да си направите погача със сребърна пара. На този член от семеяството, на когото се падне паричката, през цялата година ще му върви и ще бъде здрав и щастлив.
 

ПОГАЧА

    Необходимите продукти 
  • 1 кг брашно 
  •  мая за хляб колкото кибритена кутийка 
  • 1/2 чаена лъжица захар 
  • 1 чаена лъжица сол 
  • 1 супена лъжица олио 
 
      Приготовление
В два пъти пресятото брашно направете "кладенче", в което сложете маята за хляб, размита с малко вода и захарта. Сложете и солта и замесете тесто. В средата на погачата сложете попарена с вряла вода сребърна пара. Печете погачата в намаслена тава, докато отгоре леко се зачерви. След това я намажете с подсладена вода и я допечете още десетина минути. 
 

Като основно ястие можете да приготвите постен чомлек.
 

ПОСТЕН ЧОМЛЕК

    Необходими продукти
  • 1 кг малки лукчета
  • 2 големи глави кромид лук
  • 1 кафяна чашка олио
  • 4 червени домата - пресни или от консерва
  • 1 глава чесън
  • 1 супена лъжица брашно
  • 1 чаена лъжица червен пипер
  • 1 дафинов лист
  • 1/2 чаена лъжичка смлян черен пипер, сол, чубрица
  • 1 кафяна чашка червено вино
              Приготовление

Нарежете на ситно големите глави лук и ги задушете в олиото. 
Когато лукът стане златист, прибавете червените домати - обелени и настъргани, заедно с предварително обелените малки лукчета, нарязаните на ситно скилидки чесън, червения и черния пипер и дафиновия лист. 

Прибавете към тези продукти и вода колкото те да бъдат покрити с течност. Налейте виното, посолете и прибавете стритата чубрица. Задушете продуктите на слаб огън. 

Когато лукчетата омекнат, прибавете брашното. То трябва да е предварително препечено на сух тиган и размито с една кафяна чашка хладка вода. Задушете ястието още десетина минути. 

Чомлекът става много по-вкусен, ако го сготвите в глинено гърне, а не в обикновена тенджера. Ястието е подходящо за вегетарианци и почитатели на ароматизираната кухня, заради различните подправки, които то съдържа. И в двата случая хората, на които го предлагате, трябва да бъдат с изключително здрава храносмилателна система. Кромидият лук и чесънът дразнят чувствителните стомаси, въпреки че на някои хора действат много добре. 

 

Друго ястие, което се приготвя на Бъдни вечер са зелевите сърми, пълнени с ориз и домати. Тук трябва да отбележим, че се използва кисело зеле, което в България се приготвя по специален начин с морска сол и се консумира през зимата. Ако не разполагате с кисела зелка, можете да напълните сушени или пресни чушки по същия начин.

ЗЕЛЕВИ СЪРМИ

Необходими продукти
  • 10-15 листа от кисела зелка 
  • 4 глави кромид лук
  • сол, 
  • 1 кафяна чашка ориз 
  • 2 червени домата - пресни или от консерва 
  • 1 чаена лъжица стрита чубрица
  • 1 чаена лъжица смлян черен пипер
  • 1 супена лъжица нарязан магданоз
  • 2 сухи червени чушки,
  • 2 сурови чушки /за предпочитане червени/, 
  • 1 морков,
  • 1 1/2 кафяна чашка олио
Приготовление

Нарежете на ситно лука, суровите чушки и моркова. Посолете на вкус и запържете сместта в олиото. 

Когато лукът омекне, прибавете ориза. Той трябва предварително да е изчистен, измит и изсушен. 
След това прибавете обелените и настъргани домати, черния пипер, чубрицата и нарязания на ситно магданоз. 

Разбъркайте добре тази смес. След това с нея напълнете зелевите сърми и добре ги завийте. 

На дъното на тенджерата сложете един пласт ситно нарязано кисело зеле, а между сърмите поставете сухите червени чушки, които предварително трябва да сте държали 6 часа в студена вода. Залейте сърмите с равни части вода и зелев сок или само с топла вода. Течността трябва да покрие изцяло сърмите. 

Варете на тих огън, докато зелевите листа омекнат. 

 

На трапезата на Бъдни вечер трябва задължигтелно да присъства и вареното жито.
 

ВАРЕНО ЖИТО

Необходими продукти
  • 2 чаени  чаши грухано жито ( ако нямате  - може и негрухано)
  • 3 кафяни чашки захар 
  • 2 кафяни чашки смлени орехови ядки
 
Приготовление Изчистете житото и го измийте. 

Залейте го със студена вода и го варете докато омекне. След това завийте тенджерата, в която сте варили житото с двойно прегъната хавлиена кърпа и го оставете да "нацъхти". 

Изцедете водата. Смесете житото със захарта и ореховите ядки. За предпочитане е да използвате пудра захар. Тя по-лесно и бързо ще се разтопи. 

 

Друг десерт на трапезата са приготвените по специален начин орехови ядки. Предлагаме ви да ги изпечете и да ги предложите на гостите си. Това е един прекрасен десерт, а може да се сервира и като хранителна залъгалка с алкохола и виното.
 

ОРЕХОВИ ЯДКИ ПО ТРАКИЙСКИ

Необходими продукти
  • 1 1/2 чаена чаша цели орехови ядки
  • 2 яйца
  • захар на вкус
Приготовление Разбийте яйцата със захарта. Смесете ореховите ядки с получената смес и разбъркайте добре. Сипете ги в намаслена тавичка. 

Печете в умерена фурна, като от време на време разбърквате с дървена лъжица. 

Когато яйчната смес полепне по орехите, извадете тавичката от фурната и оставете да изстине.

 

В дните около Коледа и Бъдни вечер в много краища на България се пече и тиква. От нея става невероятен десрт, който свен всичко останало е и много полезен за хората със стегнат стомах.
 

ДЕСЕРТ "БЪРЗА ТИКВА"

Необходими продукти
  • тиква кестенка около 2 килограма 
  • 1 1/2 чаена чаша пудра захар
Приготовление  Срежете тиквата на две половини. Почистете я от семките и влакнестата част и я сложете в тава. 

Печете в умерена фурна и не отваряйте, докато не стане готова. 
След като тиквата се изпече, трябва да я поръсите със захар. 

Ако я сервирате топла, можете да я поръсите с кристална захар. Но ако я сервирате студена, непременно трябва да използвате пудра захар. 

Един типично български вид компот, който се приготвя на Бъдни вечер е ошавът. Много е лесен за приготвяне и е част от празничната трапеза.
 

ОШАВ

Необходимите продукти
  • 3 чаени чаши сушени плодове - кайсии, ябълки, сини сливи, дюли, 
  • 3 кафяни чашки кристална захар
 
Приготовление Добре измитите сушени плодове трябва да накиснете в студена вода от вечерта и да ги оставите да престоят в нея през цялата нощ. 

След това ги сварете в същата вода докато омекнат. 
Подсладете ошава със захарта или с мед - според предпочитанията. 

 

Ястията на Бъдни вечер изискват много повече време и труд от страна на домакинята. Но трябва да знаете, че в дните преди този празник жените стават много рано и през целия ден се приготвят за празничната трапеза. Те не жалят сили и време, за да бъде всичко наред в навечерието на Коледа. Според поверието, както мине Бъдни вечер, така ще върви животът през цялата година. Затова цялото семейство помага при извършването на обредите и приготвянето на трапезата. Освен това през зимния период няма работа на нивите и всички усилия на семейството са съсредоточени у дома. А празник като Бъдни вечер заслужава да бъде отбелязан, както  подобава. 
 

Категория: Забавление
Прочетен: 1254 Коментари: 0 Гласове: 1
Рецепта за Коледни снежинки звездички By vanya Published: December 14, 2009Posted in: Десерти, РецептиTags: koledni zvezdichki, kurabiiki, коледни сладки, рецепта за

imageimage
Продукти :

• чаши брашно – 2 и 3 / 4
• пудра захар чист – 1 чаша
• масло – 125 гр.
• яйце – 1 бр. при стайна температура
• екстракт ванилия – 1 ч.л.

Начин на приготвяне :



1. брашното и 3 / 4 чаша пудра захар се разбиват с миксер за 30 секунди. Добавя се маслото и се разбива докато сместа се смеси добре. Добавете яйцата и ванилията докато започне да се оформя тесто. Преместваме го върху набрашнена повърхност и измесваме меко тесто. Разстила се на кръг(диаметър 20 см). Слага се между два листа харитя за печене /намаслена/ и се оставя в хладилника за 1 час.
2. Загряваме фурната до 180 ° C. Разточете тестото между 2 листа хартия за печене до дебелина 5 мм. Използвайте фигурки за рязане на тесто, например звездички. Нареждаме готовите фигурки в тава с пергаментова намаслена хартия и печем. Остатъка от тестото оставете за малко в хладилника да стегне и повторете.
3. бисквитите се пекът за 10 минути или докато получат златист загар. Оставят се да изстинат в тавата напълно. След което се поръсват

Категория: Забавление
Прочетен: 795 Коментари: 0 Гласове: 2
Маслено тесто за пай Добавено в Тестени ястия и прибавки

Добави към моето меню

Маслено тесто за пай
Основна рецепта за маслено тесто, основа за пай, плодови сладкиши и тарталети, рецепта, която винаги дава отличен резултат

2 ч.ч. брашно, тип 500 или тип 800
100 гр.масло, нарязано на парченца, мархарин, свинска мас или олио
1/4 ч.ч. захар
1 яйце
2 ванилии
1 баклувер

Разбъркайте добре брашното и баклувера, добавете маслото, яйцето и ванилията. Сместа трябва да стане на трохи.
Продължете да месите, докато се получи гладко тесто, добавете 1-2 с.л.вода, ако е необходимо.

След като е готово, оформете топка и я увийте в найлоново фолио, поставете в хладилника за около 15-20 минути.

Загрейте фурната до 190 градуса. През това време разточете с точилка тестото върху гладка повърхност.
Направете окръжност. Поставете в кръгла форма за печене. Тестото трябва да покрие дъното и стените. Притискайте леко с пръсти.

Отгоре надупчете тестото с вилица.

Покрийте тестото с намазнена хартия за печене. Поставете няколко бобени зърна между хартията за печене и тестото, за да отнемат излишната влага при печенето.

Печете 10 – 15 минути, докато тестото леко покафенее.

Това е основна рецепта за маслено тесто.
В някои рецепти може да бъде заменяно с бутер тесто. Може да си го приготвите сами, може и да го купите от магазина до вас. Хубавото е, че масленото, бутер тесто може да се съхранява във фризера и винаги да ни е под ръка

Категория: Забавление
Прочетен: 1536 Коментари: 0 Гласове: 1
24.12.2011 18:53 - Тиквен пай
Тиквен пай Добавено в Сладкиши

Добави към моето меню

Тиквен пай с орехи
още една рецепта за пай с тиквата. През зимата, в тези дълги вечери, когато семесйтвото е заедно е хубаво да има нще домашно приготвено и, топла напитка и топлина, на това май му казват домашен уют и трябва да намираме време за него и за постигането му

2 яйца
2 ч.ч. сварена или печена тиква
1/2 ч.ч. захар
1 ч.л.канела
1 ч.ч. орехи

приготвяне на тесто за пая
можете да го приготвите по рецепта за Маслено тесто за пай. Може да използвате и бутер тесто. Може да използвате и тази рецепта за
Класическо тесто за пай
1/2 ч.ч. масли (олио)
1 ч.ч. брашно
1 баклувер
1 ванилия
4 с.л. прясно мляко (вода)

Смесете брашното и маслото в голяма купа. Тестото тярбва да стане на трохи. За да се получи тесто, прибавете към него 4 с.л. прясно мляко (или яода), като размесвате постепенно с вилица.
Омесете тестото с ръце, докато стане на топка, ако е необходимо добавете още 1 с.л. мялко, тестото трябва да е меко и пластично.

приготвяне на пая
В купа смесете яйцата, тиквата, захартаи канелата. Разбъркайте добре.

Разстелете тестото в кръгла тавичка за печене и отгоре изсипете тиквената смес и счуканите на едро орехи.

Печете на 200 градуса 40 -50минути. Проверете с клечка за зъби, дали сладкишът е готов (по клечката не рябва да полепва тесто).

Сладкиша се поднася охладен, може да го украсите със сметана.

Идея: Можете да направите украса за пая, като отделите част от тестото, разточите го и от него изрежите фигурки, във форма по желание, може да бъдат и ленти, които да сплетете. Намажете формичките с малко прясно мляко и ги поръсете с кристална захар.
Можете да ги изпечете върху хартия за печене, за около 10 минути, при температура 180 градуса
или може да ги сложите върху тиквения пах десетиба минути преди да го извадите от фурната

Категория: Забавление
Прочетен: 613 Коментари: 0 Гласове: 1
24.12.2011 18:53 - Тиквен пай
Тиквен пай Добавено в Сладкиши

Добави към моето меню

Тиквен пай с орехи
още една рецепта за пай с тиквата. През зимата, в тези дълги вечери, когато семесйтвото е заедно е хубаво да има нще домашно приготвено и, топла напитка и топлина, на това май му казват домашен уют и трябва да намираме време за него и за постигането му

2 яйца
2 ч.ч. сварена или печена тиква
1/2 ч.ч. захар
1 ч.л.канела
1 ч.ч. орехи

приготвяне на тесто за пая
можете да го приготвите по рецепта за Маслено тесто за пай. Може да използвате и бутер тесто. Може да използвате и тази рецепта за
Класическо тесто за пай
1/2 ч.ч. масли (олио)
1 ч.ч. брашно
1 баклувер
1 ванилия
4 с.л. прясно мляко (вода)

Смесете брашното и маслото в голяма купа. Тестото тярбва да стане на трохи. За да се получи тесто, прибавете към него 4 с.л. прясно мляко (или яода), като размесвате постепенно с вилица.
Омесете тестото с ръце, докато стане на топка, ако е необходимо добавете още 1 с.л. мялко, тестото трябва да е меко и пластично.

приготвяне на пая
В купа смесете яйцата, тиквата, захартаи канелата. Разбъркайте добре.

Разстелете тестото в кръгла тавичка за печене и отгоре изсипете тиквената смес и счуканите на едро орехи.

Печете на 200 градуса 40 -50минути. Проверете с клечка за зъби, дали сладкишът е готов (по клечката не рябва да полепва тесто).

Сладкиша се поднася охладен, може да го украсите със сметана.

Идея: Можете да направите украса за пая, като отделите част от тестото, разточите го и от него изрежите фигурки, във форма по желание, може да бъдат и ленти, които да сплетете. Намажете формичките с малко прясно мляко и ги поръсете с кристална захар.
Можете да ги изпечете върху хартия за печене, за около 10 минути, при температура 180 градуса
или може да ги сложите върху тиквения пах десетиба минути преди да го извадите от фурната

Категория: Забавление
Прочетен: 642 Коментари: 0 Гласове: 0
Коледа, Кулинарни рецепти

image

Коледни бисквитки

Коледа е най-светлият семеен празник. Той събира в края на годината цялото ни семейство около една трапеза. В тези няколко дни отново си спомняме как като деца с трепет сме очаквали да отворим така желаните подаръци, които дядо Коледа ще ни донесе и дали добрият старец ще е изпълнил желанията ни. Разбира се спомняме си и украсата, будеща топлина в душата ни, отрупаната трапеза с всякакви лакомства и най-вече сладкишите. Те са били толкова много и така вкусни…

 

И сега след 20-30 години, вече семейни и със свои деца ни се иска да внесем малко от това настроение и у дома, да създадем спомени, които ще връщат и нашите деца у дома за коледните празници. Затова нека ви предложим няколко рецепти за коледни бисквити и сладки, които ще станат любими не само на децата ви, но и на вас.

Коледни орехови снежни топки

Това са идеалните коледни бисквити, защото изглеждат като нещо, което бихте видели на всяка една маса с десерти. Не само, че изглеждат изкушаващо, но са и невероятно вкусни. И най-важното – много лесни за приготвяне.

image

Коледни орехови снежни топки

Ако използвате Бяла Коледа като основна декорация на дома си, това са идеалните бисквити, които ще бъдат в тон с темата на дома ви. Ето и продуктите, които са ви необходими:

125 гр. масло или маргарин
1 ч.ч. брашно
2 с.л. захар1 ч.л. ванилия
1 ч.ч. начукани орехи
2 гр. сол или ј от чаена лъжичка
пудра захар

Смесете всички продукти, с изключение на пудрата захар и оформете от получената хомогенна смес неголеми топки. След което се пекат в предварително загрята фурна на 350 градуса, за около 15 минути. Докато са още топли се овалват в пудрата захар. Ако не са достатъчно бели ги оваляйте още няколко пъти. И вкусната украса за масата е готова.

Коледни двупластови лимонови бисквити

Изглеждат красиво на масата за десерти наред с другите сладкиши, които сте решили да сервирате или пък самички, ако празненството за Коледа ще е в тесен семеен кръг. Ако не можете да решите какво точно искате да приготвите за празника, това е идеалното решение. Ето и продуктите:

image

Коледни двупластови лимонови бисквити

 

1 ч.ч. пресято брашно
ј ч.ч. пудра захар
1 бучка или лъжица маргарин, омекнал до стайна температураЅ ч.л. екстракт от бадеми
Ѕ ч.л. масло
1 ч.л. екстракт от лимон, а може и настъргани  лимонови кори

Омесете всички съставки добре и изсипете готовата смес в тавичка с размери 25х25 сантиметра. В предварително загрята фурна на 350 градуса печете за 15 минути. След което изваждате от фурната.

Продукти за приготвянето на кокосовата глазура

2 с.л. брашно
1 ч.л. бакпулвер
ј ч.л. сол
2 добре разбити яйца
1 ч.ч. захар
1 с.л. лемонов екстракт или настъргани лимонови кори
1 с.л. мляко
Ѕ ч.л. масло
1 ч.ч. кокосови люспици

image

Коледни бисквитки с кокосова глазура

Пресейте заедно брашното, бакпулвера и солта. Отделно доразбийте добре яйцата, добавете захарта и бийте до получаване на кремообразна маса. После добавете лимоновия екстракт или настърганите лимонови кори, маслото, млякото и кокосовите люспици. Бъркайте докато се омесят добре всички съставки. Смесете двете смеси – брашното и солта, и яйчената и разбъркайте добре. После намажете вече опечения блат с тази смес и печете отново на предварително загрята фурна на 350 градуса, но за 25 минути. След като поизстине може да нарежете опечения блат на квадрати.

Коледни тиквени бисквити с глазура от меко сирене

Тези бисквити с тиква отнемат само няколко минути за приготвяне и са идеални за сервиране с кафе или какао, докато сте насядали около огъня, камината или просто в трапезарията и навсякъде е топло и светло, говорейки си за спомени или просто споделяйки радости и тревоги през изминалата година.

Обикновено западните общества се сещат за тиква около Деня на Благодарността, разбира се в България си имаме и традиционния тиквени на Бъдни вечер, но през останалата част от годината не си спомняме за този толкова вкусен плод, от който стават и чудесни бисквити. Следващите, които ще ви предложим са толкова вкусни, че веднага ще обикнете тиквата и може дори да стане редовен гост на вашата трапеза, доставяйки радост, както на децата, така и на вас.

При сервирането им можете да ги посипете с кристална захар или пък с цветните й разновидности, които вече се продават почти навсякъде. Така сладките придобиват магичен и изкушаващ вид.

image

Коледни тиквени бисквити с глазура от меко сирене

Загрейте фурната на 350 градуса.

В малка купа смесете:
2 ч.ч. брашно
1 ч.л. бакпулвер
Ѕ ч.л. хлебна сода
1 ч.л. канела
Ѕ ч.л. индийско орехче
Ѕ ч.л. джинджифил

Оставете я настрани след като сте объркали всичко . В по-голям купа разбийте 1 ч.ч. размекнато масло и добавете към него  ѕ ч.ч. кристална захар и  ѕ ч.ч. кафява захар. Бийте сместа, докато стане пухкава, след което прибавяте:
1 яйце
1 ч.ч. консервирана или сварена от вас тиква.
2 ч.л. ванилия

Разбийте добре до получаване на гладка, кремообразна смес и тогава добавете и сухите съставки, които смесихте в малката купа. Накрая изсипете Ѕ ч.ч. стафиди и Ѕ ч.ч. добре накълцани орехи.

Върху намазано фолио за печене на сладки или в тавичка, също намазана с мазнина и посипана с брашно, с помощта на една лъжица загребвайте от сместа като гледате получените сладки да са около 4-5 см. Печете на 350 градуса за 10 до 12 минути.

След това оставете за около две минути да се охладят извън фурната, но без да ги махате от листа за печене или тавичката. Втвърдяват се с глазура от меко сирене и се гарнират с орехови ядки и кристална бяла или цветна захар. Ето и приготовлението на крема:

Втвърдяваща глазура със сирене

В средно голяма купа разбийте следните продукти, докато сместа стане светла и пухкава:
100 гр. меко крема сирене
ј ч.ч. меко масло
1 ч.л. ванилия

image

Втвърдяваща глазура със сирене

Накрая прибавяте 2 ч.ч. пудра захар и биете до получаване на хомогенна смес.

И така вече сте готови с десертите за Коледа. Или поне с едната част. Надяваме се, че все пак тези изкушаващи лакомства няма да ви попречат да се насладите на останалата част от празничната трапеза. J Ако пък вие не харесвате сладките и занимавките покрай печенето, направете ги, за да зарадвате децата вкъщи. Лесно и забавно, а някои от тях може да ползвате за украса на коледното дърво или пък да ги добавите към Сладкото коледно дърво за децата.

Източници:

http://www.passionateaboutbaking.com

http://www.amazing-christmas-ideas.com

http://www.raisingarizonakids.com


 
Категория: Забавление
Прочетен: 1110 Коментари: 0 Гласове: 1
Търсене

За този блог
Автор: patriciq1111
Категория: Забавление
Прочетен: 12253308
Постинги: 8853
Коментари: 148
Гласове: 2529
Архив
Календар
«  Декември, 2011  >>
ПВСЧПСН
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031